| randomgui a întrebat:

Cum pot sa platesc cu paypal fara sa bag cardul daca am bani in balanta de paypal?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, este simplu.
Cumperi ceva dupa ebay de exemplu si te duci la "cumpara acum" dupa care alegi metoda de plata: Paypal.
Cand alegi metoda asta, site-ul te trimite direct in Paypal, unde iti pui ID-ul si Parola si te loghezi.
Imediat cum te-ai logat, vei vedea o pagina interactiva cu suma totala de plata si tu dai "confirmare plata" si "submit".
Urmaresti instructiunile pana plata este facuta.
Asta in situatia in care ai deja bani in contul de Paypal, iar contul tau de paypal, este deja verificat de Administratia Paypal, esti eligibil si contul ti-a fost validat si activat.
Daca ai un cont fictiv de Paypal si nu ai 18 ani impliniti, nu poti sa ai cont valid si activ pe Paypal.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum am vazut, tu ai doar 16 ani, deci imposibil sa ai cont de eligibil si activat de Paypal!
Nu te mai stresa, ca nu poti folosii contul pana nu implinesti 18 ani si legi contul bancar de Paypal. ASpoi esti verificat de Paypal si in final te vor anunta ei cand contul este gata si este activ.
Pana atunci, plateste cu credit cardul parintilor!

| Sn4k3 a răspuns:

Alegi metoda de plata paypal, daca o are site-ul.

| seularts a răspuns:

Nu poti. Politica Paypal nu permite acest lucru. Citeste termenii si conditiile Paypal.

| randomgui explică (pentru seularts):

Deci trebuie sa bag neaparat un card poate sa fie si gol?

| seularts a răspuns (pentru randomgui):

Da. Atat timp cat este un card ce permite tranzactii online. Ulterior poti cere un transfer de pe Paypal pe card si apoi poti face plati cu paypal care iti va achita tranzactiile viitoare cu banii de pe card. Atentie, Paypal nu este un cont bancar (de aceea nu poti achita cu banii aflati pe Paypal), ci doar un intermediar ce te ajuta sa faci plati internationale.

| Violleta2022 a răspuns (pentru seularts):

Nu poate cere nimic, odata ce contul de Paypal nu este inca verificat si activat de Paypal, cu cont bancar atasat si restul, doar pentru ca baiatul are doar 16 ani, lucru de altfel imposibil, sa poti folosii un cont de paypal inutil.
A mintit referitor la varsta si acum, este in imposibilitatea sa poata folosii contul...ca nu-i activ.

| seularts a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta e strict o situatie specifica lui. Eu i-am raspuns strict la ce m-a intrebat. De aseemenea cardul poate fi a unuia din parinti, dar deja intram in alte povesti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru seularts):

Atata vreme cat contul de paypal este pe un nume si contul bancar sau cardul bancar pe alt nume, Paypalul nu-ti valideaza contul tau pe site-ul lor si nu-ti permite utilizarea contului.
Cred ca este o percetie gresita a copiilor care isi fac cont pe Paypal, declarand ca au 18 ani, adica mintind, dar in situatia cand Paypalul face verificarile contului si informatiei tale, vad clar ca nu corespunzi si atunci te blocheaza.
Sa vezi ce nasol va fi peste 2 ani, cand va vrea sa-si faca cont pe Paypal si va fi refuzat, pentru ca odata ce ai mintit si ai creat un cont fals, te tin minte si-ti resping noul cont.

| seularts a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca faci cum ai zis tu da. Dar nu opreste nimic copilul asta sa faca un cont cu datele parintilor. Nu te verifica nimeni telefonic, el trebuie doar sa aiba acces la contul bancar online sa faca rost de codul de pe extrasul de cont pentru verificare. Acum 5-6 ani era mai dificil sa faci un cont si trebuia sa le trimiti copie dupa buletin, factura de la adresa unde locuiesti, dar si-au dat seama ca era contraintuitiv pentru ei si clienti asa ca au mai redus din verificarile respective.