| anonim_4396 a întrebat:

Cum se desfasoara o licitatie olandeza?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Licitatia olandeza se utilizeaza atunci cand exista un lot foarte mare de produse identice, pe care nu le va cumpara un singur participant, ci mai multi, in cantitati diferite. Regulile de baza sunt urmatoarele:
- fiecare dintre participanti face o oferta de pret unitar pentru o anumita cantitate de produse
- se ordoneaza ofertele dupa preturi, in ordine descrescatoare
- se considera castigatoare primele oferte, pana la epuizarea lotului. Pentru simplificare voi alege un exemplu: sa zicem ca sunt in lot 100 de unitati, cel care a oferti pretul cel mai mare vrea 30 de unitati, urmatorul 20, al treilea 40, al patrulea 5, al cincilea 10. Urmatorii din lista pierd licitatia, lotul fiind deja epuizat
- in exemplul anterior, cel de al cincilea nu va primi decat 5 unitati din cele 10 dorite, daca nu va fi multumit de cantitate va pierde locul, calificandu-se urmatorul/urmatorii din lista.
- pretul de vanzare pentru toti cumparatorii va fi pretul oferit de ultimul participant calificat. Altfel spus, pretul de vanzare va fi cel mai mic dintre ofertele castigatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://209. 85. 135. 132/search? q=cache:LsDEiV8oybMJ:dan75.3x.ro/ce_sunt_licit.php+licitatie+olandeza&cd=1&hl=ro&ct=clnk&gl=ro