| anonim_4396 a întrebat:

Care de aici știți olandeză?

8 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Eu stiu.ce curiozitate ai?

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Voiam să știu cam cât de grea e, aș vrea și eu s-o învăț.
Cât ți-a luat să înveți treburile mai esențiale?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm nu stiu exact sa iti zic. Este foarte grea. Eu facut cursuri intensive si le-am facut in afara tarii, intr-o tara vorbitoare de olandeza. Intr-un an am invatat-o, dar am fost in contact cu ea cam 24/24.
Gramatica nu este foarte grea. Cea mai grea parte mi s-a parut faptul ca in fraze pun toate verbele la final, deci au cu totul si cu totul alta topica decat romana, engleza sau franceza. In subclauza ordinea cuvintelor este ceva de genul: conjunctie, subiect (pronume reflexiv - daca este nevoie), adjectiv (daca este nevoie) complement direct, restul complementelor, verbul auxiliar si verbul conjugat. Mie asta mi se pare cel mai greu. Iar apoi sunt verbele care uneori sunt formate din prepozitii, de exemplu, ai "toegeven" care inseamna a admite, apoi ai "uitgeven" care inseamna a cheltui sau a publica, apoi ai "opgeven" care inseamna a spune sau a renunta si tot felul de alte combinatii cu "geven" si diverse prepozitii. Per total au foarte putine verbe diferite, insa le combina cu diverse prepozitii ceea ce devine foarte derutant.
Gramatica cred ca o poti invata in cateva luni, insa iti trebuie o carte foarte buna. Problema este sa o vorbesti si sa o intelegi. Daca atunci cand citesti ai timp sa te uiti care naiba este verbul conjugat, cand trebuie sa o vorbesti sau cand trebuie sa asculti pe cineva vorbind este foarte greu sa o intelegi. Ca sa poti sa ajungi sa o vorbesti iti trebuie foarte multa practica pe care un stiu exact cum ai putea sa o obtii. Probabil cu un profesor bun si cu multe ore dedicate studiului.
Daca vrei doar chestiile de baza, ti-am spus, in cateva luni, gramatica fiind foarte usoara, cred ca poti invata ceva din ea.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Nu vreau să mă apuc chiar acum să învăț olandeza, poate incep peste un an sau peste 2.
Deși nu știu cum va fi să invăț o limbă străină. Engleza am prins-o cam involuntar, deoarece mă loveam de ea peste tot. Altă limbă în afară de română și engleză nu știu.
Pentru început cred că o să încep urmărind seriale dublate în olandeză, poate așa prind ceva mai ușor.
Oricum, am mulți ani la dispoziție s-o învăț, nu mă grăbesc așa tare cu asta.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti incerca intr-adevar, seriale dublate in olandeza, filme dublate sau chiar subtitrate in olandeza si radio online: beglie.fm sau holland.fm.

| AirănMeidăn a răspuns:

eu stiu maghiara

| anonim_4396 explică (pentru AirănMeidăn):

Neinteresant...

| AirănMeidăn a răspuns (pentru anonim_4396):

bosz meg az anyad