| Anonimul151 a întrebat:

Dacă amplasezi un aparat vending (automat produse : sandwich-uri, snaks-uri, băuturi răcoritoare, apa plata/minerală), într-o unitate de învățământ, îți poți face firma ca I.I (Interprindere individuală), PFA (Persoană Fizică Autorizată), sau îți trebuie neapărat S.R.L. (Societate cu Răspundere Limitata )? Având în vedere că la astfel de vânzări, aparatul nu poate elibera bon fiscal.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de o forma juridica care conduce contabilitate proprie, dar si de aparat care fiscalizeaza vanzarile.

| Anonimul151 explică (pentru Bula):

Probabil, la unele aparate de acest gen, există aplicații speciale care sunt conectate la aparat, și îți arată în timp real vânzările. Atunci, e mult mai simplu de a face contabilitatea.

Iar acea forma juridica de conducere proprie a contabilității este una dintre cele menționate de mine sau alta? Care este aceasta?

| Bula a răspuns (pentru Anonimul151):

Sunt doua forme dupa care platesti impozit:
- forfetar - platesti o suma fixata, indiferent de venitul realizat
- prin contabilitate proptie - platesti impozit dupa profitul realizat (daca ramane).
Nu am cunostinta ca la asemenea aparate sa fie posibila impozitarea forfetara.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aparatul nu eliberează bon fiscal, dar are o modalitate de contabilitate internă care se prezintă apoi unei contabile. Ai nevoie de o înregistrare a afacerii tale, prin care te adrezesi conducerii școlii spre aprobare, SRL sau PFA.

| Anonimul151 explică (pentru sadrian46):

Știu, că trebuie multe documente, aprobări, aprobarea școlii etc...

De contabilitate, nu ar fi problemă. Deoarece m-aș putea ocupa eu.

Însă, aceste aparate cum au acea "Contabilitate Internă"? Cum înregistrează, ce venituri are de la vânzări? Unde se poate vedea?

| Anonimul151 explică (pentru sadrian46):

Probabil, la unele aparate de acest gen, există aplicații speciale care sunt conectate la aparat, și îți arată în timp real vânzările. Atunci, e mult mai simplu de a face contabilitatea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonimul151):

Au un soft intern cuplat cu un stick tot intern. Îl scoțo și îl cuplezi la calculator. Ca cel de pe taxiuri cae îți scoate un bon, dar înrergistrează pe aparat toate încasările și le scoți seara. Nu încarci tu aparatul cu produse. Vine firma de la care la-i luat în chirie. Încarcă din nou aparatul și îți dă factura pe cât s-a consumat.

| Anonimul151 explică (pentru sadrian46):

Dacă acel aparat e cumpărat, proprietarul aparatului trebuie să se ocupe de el. Adică sa îl încarce cu produse și restul. Dar poate plăti, și o firmă care să se ocupe de asta. Însă nu știu dacă exista astfel de firme.

Dacă e închiriat, la fel. Îl poate încarca cu produse cel care a închiriat aparatul.