| BurN a întrebat:

Daca as dori sa ma angajez ca jurnalist la o revista (ex. BravoNET, Promotor, TopGear etc.) ce facultate ar trebui sa urmez? sau ce liceu ar fi trebuit sa urmez?

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

De obicei, in presa si mass media sunt angajate in principal persoanele care au terminat facultatea de jurnalism, dar nu numai. In general, in orice ziar sau revista exista mai multe rubrici(ex. stiri, sanatate, sport, meteo, etc.), deci trebuie redactori "specialisti" si in aceste domenii. Pentru a te putea angaja la una din revistele de care le-ai amintit, cred ca trebuie sa urmezi una din facultatile de jurnalism, de litere sau de sport (nu stiu daca este de ajuns liceul sportiv). Am lucrat in presa si cam asa se faceau angajarile, dar bineinteles ca erau si exceptii, ca peste tot si erau angajate si persoanele cu "pile".

| ellene a răspuns:

Fac de jurnalism si un liceu in care sa faci romana, gramatica... eventual o limba straina.

| s4a a răspuns:

Facultatea de jurnalism, dar in general nu e obligatorie. Cel mai bine ar fi sa suni la publicatiile respective si sa intrebi despre criteriile de angajare intr-un anumit domeniu.