| anonim_4396 a întrebat:

Daca de exemplu bag 3000 euro la banca transilvania si las suma timp de 1 an in cont, cati bani scot dupa aceea? Cu cat imi creste acea dobanda 5/10 %?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Vezi aici: http://www.bancatransilvania.ro/......-la-termen

Sa zicem ca faci depozit (deci banii nu stau "in cont" in sensul de cont curent, se "duc" intr-un cont de depozit la care nu poti umbla pe durata depozitului) pe 1 an si incasezi dobanda la scadenta.

Asadar, vei avea o dobanda de 0.20%.

Dobanda bruta: 3000 * 0.20% = 6.
Dobanda neta: 6 * 90% = 5.4 (impozit pe venit 10% se retine de catre banca si se vireaza la stat).

Daca la finalul anului vrei sa scoti banii, te uiti aici la OPERAȚIUNI ÎN VALUTĂ si apoi Eliberări de numerar:

http://www.bancatransilvania.ro/......ane_PF.pdf

Eliberări de numerar 0, 50%, min. 3 EUR

Asadar din cei 3005.4 (3000 + 5.4) va trebui sa dai 3005.4 * 0.5% = 15.03 bancii astfel ca la final ramai cu fix 2990.37.

Poti sa refaci tu matematica si sa pui si functionarul bancii sa-ti arate cu pixul pe hartie (fara sa arati calculele tale) si vezi.

Banca Transilvania este una dintre bancile (jegoase) care nu iti ofera posibilitatea sa retragi intreg soldul depozitului fara comision in ziua de scadenta a depozitului (sunt banci care dau si 3 zile de la scadenta pentru a retrage fara comision).

Mai bine mergi aici: http://www.conso.ro/compara/depozite/da

Introduci Valoare depozit 3000 EUR, Durata depozit 12 luni si Plata dobanzii La scandeta si dai cauta. Vezi ce gasesti. Acum cel mai bine arata la Banca Romaneasca, 1% dobanda anuala si Retragere numerar: 0% la scadenta (e vorba de comision). Ai castiga astfel vreo 27 EUR (1% din 3000 este 30 dar se iau 10% din 30 adica 3 ca impozit si raman fix cei 27).

Update 1: acum am citit ce a mai scris lumea si colegu' @Gofigi zice bine: trebuie sa te interesezi si de comisioanele de administrare cont.

21 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu e nicio afacere stii de ce pentru ca cainii astia cu bancile lor cand scoti banii din cont (retragi) iti aplica si niste comisioane de parca ei te-au imprumutat pe tine.
Faza acum cativa ani am tinut in banca in jur de 10.000 de euro pentru 1 an, nu am fost deloc multumit de suma pe care mi-au returnat-o, imi facusem un calcul si trebuiau sa imi dea mai mult dobanda, le-am zis si am primit raspuns ca o fi ca o pati, au dat-o la intors, apoi le-am zis eu cainilor daca eu imprumutam aceeasi suma de bani de la voi tot atat va dadeam dobanda de nimic? au ridicat din umeri, de atunci la seif tatut sau la ciorapior banutii ca alde bunica, numai la cainii masoni nu.
La 3000 de euro nu stiu ce mare dobanda vei primi dupa 1 an, pentru ca ti-am spus au si niste elemente ascunse pe care le stiu doar bancile ...eu mereu m-am intrebat 100 de lei nu sunt 100 de lei si pentru mine si pentru ei? sau 100 de lei ai lor valoreaza 200 in banii nostri?
Eu inteleg ca banca este locul tranzactiilor dar la noi sunt cele mai mari dobanzi aplicate per imprumut, pe cand in afara oamenii fac imprumuturi cu 2% dobanda, la noi incepe de la 13-14%, de ce domnule Isarescu? ca sa ai tu mosule jegos pensie si salar cumulate de circa 40.000 de euro pe luna!

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce dobanda iti ofera banca, la momentul cand depui banii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

10%? hahahaha
sa zici mersi daca prinzi un depozit unde iei 1% pe an.

| johnnny123 a răspuns:

Mai degrabă 0, 2% / AN. Adică după un an vei avea 3006 euro.

Bine ai venit în lumea reală!

| gabicoo a răspuns:

Dobânda la € în băncile din România e sub 1%. ( La BT vezi pe site-ul lor cât este. )
De asemenea toate băncile impun, la depozite, plata a tot felul de comisioane. Astfel că la expirarea contractului scoți din bancă mai puțin decât ai depus.
Politica băncilor e să plătești că să-ți țină banii în siguranță!
Dacă vrei să câștigi ceva în uma banilor tăi cumpără certificate la termen de la Trezorerie.
Cel mai bine e să ții banii la "ciorap". Nici nu câștigi dar nici nu pierzi.

| sofisis a răspuns:

Nu primesti la nici o banca comision de 10%. La banca transilvania ai 0, 01% dobanda pe an la 3000 euro.

| Iote a răspuns:

A trecut vremea dobanzilor mari. Acum, cea mai mare dobanda la euro, tot sub 1% este. Iar daca mai scazi impozitul si comisioanele, e bine daca iesi pe zero. Nu este corect cum se spune mai sus "platesti ca sa-ti tina banii" pentru ca ei nu stau in seif ci sunt investiti. Dar e mai sigur decat sa-i tii acasa. Din pacate, dobanzile la depozite au ajuns sa fie negative. Asta, din cauza politicii guvernului care reduce dobanzile la credite ca sa aiba un electorat multumit. Din dobanzile incasate de la credite, dupa ce se scad cheltuielile, se platesc dobanzile la depozite.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Iote):

Ce frumos, tovarasul reluolteanu mi-a dat ignore si report la raspuns. Il editez ca sa fie mai conform cu normele de aici si il postez din nou:
"Vezi ce e aia bonitatea clientilor bancilor de la noi vs cele din alte tari unde se foloseste mai multa apa calda si mai mult sapun. Apoi discutam. Da, bancile sunt hraparete, dar incearca sa iti pui putin mintea la contributie inainte de a debita enormitati. Si ca o paranteza, pensia lui Isarescu - care nu e de 40.000 EUR, desigur - se va plati de la bugetul de stat, nu de la banci."

| laSoledad a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ca o paranteza, bugetul de stat e format din contributiile salariatilor, adica ale noastre ale populatiei, si ale companiilor, printre care si bancile. Daca guvernul impune impozite sau taxe mai mari, ca sa fie bugetul de stat mai mare, atunci contributiile noastre catre stat vor fi mai mari, ca sa le suportam multora din cei de sus pensiile babane. Tot astfel, cu cat e mai mare povara fiscala, cu atat vor creste si preturile pe piata, inclusiv pe piata bancara. Ce inseamna asta? Cresc dobanzile active (la credit) si scad dobanzile pasive (la depozite) ca bancile sa-si plateasca cheltuielile cu statul si sa mai ramana si cu ceva profit. Cine suporta dobanzile crescute? Populatia si firmele indatorate. Asa ca, indiferent ca pensiile babane se platesc de la privat sau de la bugetul de stat, tot din buzunarul nostru, al populatiei, vin banii in principal pentru ele. E o chestiune de perspectiva doar.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru laSoledad):

Da, faza e ca nu de pensia lui Isarescu ar trebui sa avem noi grija. Mason/din Bilderberg si cum mai vreti sa ii ziceti, daca omul asta nu era competent puteam sa o ducem cu mult mai rau. Sigur, a facut si el prostia ca nu a lasat piata mai libera cand ar fi trebuit sa lase inflatia sa mearga pana in pinzele albe si apoi sa se regleze piata singura. Si acum bnr-ul intervine sa tina cursul in friu, desi slabe sanse la ce dezastru au facut pesedeii.

| laSoledad a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, sigur, nu pensia lui ne intereseaza in special, ci toate pensiile babane platite din banul public si aceia care le primesc Problema care ne intereseaza este discrepanta prea mare dintre venituri, intr-o tara europeana care nu se poate numi pe fata de lumea a treia, c-ar face Europa de ras.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru laSoledad):

Faza e ca raportat la ce job, experienta, si responsabilitate a avut/are, sigur va avea pensia cu mult mai mica decat niste politruci analfabeti care s-au dat bine pe linga partidul unic... Uite, ca idee - nasul meu a fost militar, in 1989 s-a tras in el, are vreo 2-3 misiuni prin Bosnia si altele cu trupele de geniu - deci a facut inclusiv si mai ales deminari, nu s-a dus sa plimbe ursul - si doua diplome de inginer in explozivi/gaze de lupta, treburi de-astea distractive. Are doua carti scrise despre bum-bum-uri pe care nu le gasesti in circuitul civil, fix fiindca sunt despre cum sa faci chestii sa faca bum-bum cit mai tare si cu pagube mai mari. Cind s-a pensionat era colonel (cu diplomele de inginer aferente), pe nivelul doi de conducere al ISU. Cit crezi ca are pensie? Undeva pe la vreo 1000 EUR si oleaca.

| laSoledad a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai tocmai, eu nu ma refeream nici la guvernator, nici la cei ca nasul tau. Ci tocmai la cei la care ajunge banul public si care-l distribuie dupa niste politici publice de slaba calitate. Ineficienta redistribuirii fondurilor publice.

| Iote a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am spus eu ca Isarescu sau alti angajati ai Bancilor vor primi pensia de la Banci? Cheltuieli inseamna: energie electrica, incalzire, hartiile folosite intern sau pentru clienti, toner, da si salarii, impozitele pe cladiri sau chirii dupa caz, tus, cerneala, creioane, plata firmelor de curatenie, plata pazei, etc.
Nu ma mira ca incet-incet incep sa te blocheze toti userii. Debitezi prostii numai ca sa faci puncte. Cu ce le mananci?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru laSoledad):

Exact. Nu doar de slaba calitate, ci rau-voitoare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Iote):

Nu, dragul meu, reluolteanu o luase pe ulei.winking

| Iote a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si de ce imi raspunzi mie?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Iote):

Pentru ca tovarasu' relu mi-a dat ignore si a raportat raspunsul meu ca un mucea ce se afla. Legat de ce zici tu, bancile care se afla in pas cu timpurile elimina cam toate cheltuielile alea de care zici tu. Tendinta e de digitalizare si cine se misca mai repede, cistiga. ING de exemplu va retrage din uz TOATE multimatele pana la sfirsitul anului in curs. Deja au redus personalul uman destul de mult. Nu stiu daca ii folosesti, insa eu am avut la un moment dat ceva de lamurit si am dat - cu o mare rezerva, fiindca detest sa stau la povesti inutile la telefon - telefon si am dat nas in nas cu un AI foarte bine pus la punct, care intr-un final m-a dat pe mina unui operator uman cu care am rezolvat dilema in maxim 2 minute, daca imi aduc bine aminte.

| Iote a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si "Pentru ca tovarasu' relu mi-a dat ignore", m-ai gasit pe mine fraierul caruia s-i raspunzi! Crezi ca "tovarasu' relu" ti-a mai citit raspunsul? Nicidecum.
Ce face ING, este pentru a reduce cheltuielile din tarile est-europene. La ei acasa, nu reduc personlul. Dar atentie la ce spui: in final, tot un operator uman ti-a rezolvat problema! Asta, dupa ce robotul ti-a insirat mii de variante, te-a tinut o ora la telefon, timp in care si compania de telefonie si-a incasat partea. Asta detest eu; sa stau degeaba la telefon, sa ma invart in meniuri, cand as putea spune direct "ce ma doare".
Acum, ca sa nu ma mai superi raspunzandu-mi mie in locul altora, da-mi voie sa te blochez si eu.

| HadesSs a răspuns:

O sa iti scada cel mai probabil pentru ca ai comisioane de administrare pe an, deci concluzia o sa ai mai putin.

| Gofigi a răspuns:

Iei mai puțin pentru că dobânda lor nu îți acoperă comisionul de administrare a contului