| LanguageMaster a întrebat:

Dacă eşti un om bogat este mai bine să investeşti într-o afacere sau în imobiliare pentru uzul familiei?

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Imobiliare si bursa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Oamenii bogati au de obicei placerile/ideile lor.
Daca din intamplare ajungi sa fii bogat (printr-un succes exploziv, sa zicem), si esti o fire mai modesta (fara idei de afaceri, concurente, conducere, etc), cred ca e mai ok sa cumperi locuinte si bunuri familiei, si sa calatoresti cu ea prin toata lumea.

| NLS a răspuns:

Si imobiliarele sunt afacere, chiar una foarte profitabila.
Sa deschizi un butic la care sa vinzi tigari minorilor e tot afacere.
Sa iti faci o ferma sau o fabricuta de procesat lapte sau de facut incaltaminte, creme, sapun aromatizat,... e tot afacere.
Sa joci la bursa, e acelasi lucru.
Sa fii camatar sau "peste" - asemenea.
Dar cum zicea Kogaion, nu prea poti fi bogat daca nu ai deja... afaceri, in mai multe domenii.

| PainTech a răspuns:

Daca cumperi doar pasive ( case, vapoare, vacante, chestii care nu aduc bani ) o sa ajungi sarac. Uita-te de exemplu la oamenii care au castigat la loterie, au bagat banii in case, vapoare si vacante. In 3-4 ani au ajuns mai rau ca inainte.
Daca ai suficiente active ( investitii, afaceri, chestii ) care sa acopere toate cheltuielile atunci da...Iti poti vedea fericit de familia si casa ta.

| Legion7X a răspuns:

Dacă ești bogat nu mai învestești în nimic cumperi câteva lucruri utile de-ale casei. Încerci să duci o viață frumoasă și fără griji împreună cu familia că nu trăiești de 100 ori. Mai gândește-te și la anii dacă aceștia sunt posibili să continue mai mereu în viață, nu numai la viitorul afacerilor.

| Kogaion a răspuns:

Daca esti un om bogat inseamna ca ai afaceri, imobiliare pentru uzul familiei, te reveri la case si apartamente nu? Si alea sunt rentabile si nu prea.

| Alexandru250201 a răspuns:

Eu as investii in ambele happy

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Nu-ti transporta toatae oule in acelasi cos.