| Maya_Ținu_1993 a întrebat:

Daca eu nu am banuti sa achit rata ce se intampla?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vei fi executat silit si ti se vor lua banii din conturi, salarii etc., precum si bunurile (evaluate la pret mult mai mic), pana ce se va egaliza datoria completa.
La datoria din rate se mai adauga cheltuielile de judecata, de executare silita, precum si penalitatile si dobanzile pentru intreaga suma rezultata la final.
Ca urmare, poti ajunge sa platesti restanta multiplu, sa ajungi ca telefonul sau televizorul cumparat sa te coste de zece ori sau chiar mai mult etc.
Nu recomand sa nu-ti achiti ratele restante, mai bine re-esaloneaza-le la intelegere cu banca (sau alt creditor ce ai).

| Violleta2022 a răspuns:

Poti fii executata silit de Judecatoria orasului tau.
Nimeni nu face imprumut bancar, daca nu are venituri sa le poate platii inapoi. Asta este legea de obtinere a unui imprumut bancar.
Daca ai ramas fara servici si rata este la casa, dupa cateva luni de neplata, procesul tau se muta la tribunal si apartamentulcasa este scos la licitatie si vandut de banca, recuperandu-si datoria, iar tu... ramanand in strada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ce rata e vorba, dacă e vorba de o rata la un produs, de ex un frigider, se aplica penalități se poate ajunge sa ti-l ia și sa ai de plătit pe lângă asta, dar dacă e o rata de pe ceva ipotecat, un apartament, după câteva rate neplătitoe te trezesti cu executorii judecătorești la usa.

| Illuminati2016 a răspuns:

Tw imprumut eu. Funda?

| eduardcosmin1 a răspuns:

Te poate reclama la biroul de credite si de acolo trimite dosarul la avocatura, daca ai salariu/pensie sau ceva pe card sau iti trimite cineva bani prin banca iti face oprire

| sebi88k a răspuns:

Ajungi sa fii executat silit. In prima faza tii se va poprii 1/3 din salariul net si poprire pe conturi. Daca ai masina sau imobil se va pune sub sechestru iar daca creanta este mare se vor executa. Daca nu ai bunuri executorul judecatoresc poate sa vina acasa cu politia si jandarmeria si sa confiste tot ce vede. Televizor, smartphone, etc. Tu trebuie sa demonstrezi in instanta ca nu sunt ale tale nu el. El pur si simplu tii le ia. Trebuie sa aiba cineva dovada ca acel bun nu este al tau. Daca nu ai ti-l ia deoarece acel bun a fost gasit in imobilul unde figurezi la evidenta persoanelor. Chiar daca stai la matusa, bunica, etc. Cel mai bine, fa cumva si plateste la timp.