Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca nu achit o amenda?

Răspuns Câştigător
| croissant a răspuns:

Daca esti minor si nu platesti amenda, o sa o plateasca parintii tai care o vor primii la inceput de an in decizia de impunere anuala a impozitului pe propietate, masina samd. Daca esti major si nu ai nimic pe numele tau nu au ce sa iti faca, daca nu ai nimic nici macar card bancar de debit si apoi se prescrie dupa 3-5ani. Fiscul e smecher rau, dar pana la un punct. Daca te-am ajutat intr-un fel poate imi poti da o fundita. O zi buna!

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda va fi trimisa la organul fiscal si acestia pot sa o puna in executare silita. Daca nu reusesc executarea silita (nu ai nimic executabil, nu esti salariat si nu ai bani in banca), daca actul normativ in baza caruia ti-au dat amenda prevede, pot sa sesizeze instanta de judecata pentru a schimba amenda in ore de munca in folosul comunitatii, se pot da pana la 50 ore.

| William a răspuns:

Nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu este trecuta la finante si cand vei vrea sa platesti impozite sau sa ti se elibere ori act de la finante te va obliga sa platesti

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Neachitarea unei amenzi e ceva grav.
Vezi răspunsul lui http://www.tpu.ro/utilizator/scyw.
Pe curând!

| Iulian03 a răspuns:

Iti mareste amenda. Apoi daca nu o platesti intri la puscarie.

| LollypopMe a răspuns:

Primul lucru pe care il fac este ca maresc amenda.

| Laurentiu_4547 a răspuns:

Depinde prima data iți mărește amenda și apoi poate și la pușcărie. Depinde ce ai făcut, pentru ca ai primit amenda.

| Kamiichu a răspuns:

Îţi mai dă o amendă, sau o măresc pe prima thinking

| CamiiBăă a răspuns:

Puscariewinking.

Răspuns utilizator avertizat
| DaFuqDuck a răspuns:

Daca vrei sa pleci din tara, nu te va lasa pana vei platii amenda.

| xGLIFEx a răspuns:

Iti mareste amenda apoi dupa 6 luni o baga la dosar si o duce la judacata si ai sa te judeci tongue o sa dai multi bani daca nu o platesti...primesc funda?

| Alexutzudragutu2002 a răspuns:

Poti face inchisoare daca nu o achiti in 48 ore! funda?

| sebysebycr7 a răspuns:

Daca nu o platesti... dupa un an se va duce adica e ca si cum nici nu ai luat amenda

| zuzu7 a răspuns:

Iti dubleaza sau tripleaza plata parerea mea e ca trebuie sa fie platita la timp