| treiLEI a întrebat:

Daca imi creez bijuterii handmade si fac un site pe care le vand trebuie sa platesc ceva? iar ca sa creez trebuie sa am ceva autorizatie?

Răspuns Câştigător
| Sweety27 a răspuns:

Ti-am trimis un mesaj privat.winking

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Site ul poti sa faci ce vrei cu el nu ai nevoie de nicio autorizatie, dar pentru comert teoretic, ca sa fii legal trebuie sa ai firma/ pfa sa platesti impozite la stat si sa emiti facturi.

| Brotacelul a răspuns:

Ca platforma pentru site ti-as recomanda www.ucoz.ro - iti poti crea un site personalizat dupa bunul plac.
Cu privire la acte, teoretic, pentru comert trebuie sa fii PFA... Practic... ramane la latitudinea ta.

| lonewulf a răspuns:

Pai, din start trebuie sa dai Statului 24% TVA, 16% impozit pe profit, mai platesti si un contabil pentru declaratiile la 3 luni...
Concluzie: faci munca voluntara!

Solutie: Fa bijuterile, fa site si da-i bataie. Vinde-le!
Ce autorizatii, ce tampenii. Sunt oameni care vand de sute de milioane lunar pe diverse site-uri fara nici o autorizatie/factura.
Deci la treaba happy

PS2: Ti-a dat Statul ceva de vrei sa-i dai taxe? Nu cred.

| treiLEI explică:

Multumesc pentru toate
raspunsurile!

| Anddii a răspuns:

Salut.
Daca vrei un site cu domeniu trebuie sa platesti. Daca nu faci cu domeniu, adica.ro sau.com, ci doar : handmade.webs.com (un exemplu), nu trebuie sa platesti.Ca sa le vinzi pe internet, nu e problema, daca sunt facute de tine. daca de exemplu erau de la alte firme. si le vindeai cu un alt pret, atunci era o problema.Bafta cu vanzarile tongue

| treiLEI explică (pentru Anddii):

Deci asta inseamna ca pot sa le vand fara ca sa a probleme cu acte, etc? nu?

| Sweety27 a răspuns (pentru treiLEI):

Cate produse ai pana acum?

| treiLEI explică (pentru Sweety27):

De ce? nu le-am postat pe site...am ceva

| Anddii a răspuns (pentru treiLEI):

DA.

| Sweety27 a răspuns (pentru treiLEI):

Ti-am trimis un mesaj privat.winking

| Vetisan_Vlad_1985 a răspuns:

TreiLEI, nu iti trebuie nici o autorizatie doar trebuie sa urmezi pasii: 1. fa bijuteriile
2.du-te la primarie si cere voie
3.trimitemi si mie (doar daca vrei)