| Kornuletz540 a întrebat:

Dacă s-a fiscalizat bacșișul, de ce nu se poate elimina salariul minim, că și așa nu se scot prea multe taxe și în schimb s-ar legaliza și fiscaliza prostituția, ceea ce ar fi mult mai avantajos și profitabil pentru economie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Furia mea nu este legata de acest aspect al transmiterii bolilor de natura sexuala, ci mai degraba de ASPECTUL MORAL AL LEGALIZARII PROSTITUTIEI ( si prin aspect moral nu ma refer -doar- la banguielile biblice si / sau bisericersti!, ci, zic eu la ceva mai profund, un aspect MORAL- JURIDIC al problemei!

Citeste aici:

https://www.tpu.ro/......undeti-la/

In cazul in care prostitutia se va fiscaliza, statul nu va mai fi un protector al victimei ci un peste- un proxenet!

14 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă elimini salariul minim, ce rezolvi?
Dacă legalizezi prostituția, câți pești și-ar deschide societate? Tot nu rezolvi nimic.
Impozitarea întregii activități financiare din BOR ar fi o măsură benefică. La fel și tăierea sprijinului de la stat, pentru aceeași instituție-parazit.

| mi25 a răspuns:

Salariul minim a fost introdus nu pentru fiscalizare. Dupa 1990 a fost o perioada cand nu exista salariu minim, fapt de care au profitat multi angajatorii si plateau legal o suma modica. De asemenea stabileu un salariu pentru angajati foarte mic. Acest lucru a determinat ca la fondul de pensii sa se plateasca putin, Dar chiar si ca salariu. iar cei care ieseau la pensie sa aiba o pensie si mai mizerabila decat acum.
Deci salariul minim obligatoriu a fost introdus - asa cum ulterior a fost introdus si taxele: impozit, fond de pensii, fond de sanatate - in folosul angajatului, in primul rand.

| Kornuletz540 explică (pentru mi25):

Și taxele foarte mici de pe pensiile speciale sau nedigitalizarea ANAF-ului, ceea ce ar îmbunătăți mult colectarea impozitelor plus scutirile de la plata TVA-ului tot în folosul angajatului sunt?

| mi25 a răspuns (pentru Kornuletz540):

Ce are Sula cu prefectura?
Tu nu intelegi nimic, dar iti dai cu parerea.

| goguPatent a răspuns:

Adică tu ne spui că oricine are salariu minim ia automat și bacșiș?

| DeMicUnCălător a răspuns:

La căt bacșiș lasă Romănii,,

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Bacșiș,! ești liber să lași sau nu.
Eu aleg să zămbesc politicos și să las 15/20% bacșiș,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca pentru voi, cei care vreti sa se fiscalizeze prostitutia, sa ( vi ) se fiscalizeze si BTS-urile ( Bolile cu Transmitere Sexuala ) pe care SPER si VA DORESC DIN INIMA ( happy ) sa le primiti de la prostituate!
Sa trebuiasca sa va platiti integral costurile tratamentului de sifilis si alte boli din categoria bolilor cu transmitere sexuala, la care sa vi se puna si o TVA ( taxa pe Valoare Adaugata, in functie de natura bolii! Fara compensatii de la stat pentru cu*vareala!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiscalizare prostituție vine la pachet cu o legislație care reglementează treabă asta și atunci ce se întâmplă în cadru legal nu va mai transmite boli decât în procente mici. Așa că degeaba te înfurii. Fiscalizarea e drumul cel mai direct spre scăderea numărului de bts luate de la prostituate

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Când treabă asta e legalizata nu mai exista victima

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Cum sa nu existe victima cand chiar Statul devine proxenetul?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Statul nu va obliga pe nimeni sa se prostitueze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Statul proxenet cumsecade?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Furia mea nu este legata de acest aspect al transmiterii bolilor de natura sexuala, ci mai degraba de ASPECTUL MORAL AL LEGALIZARII PROSTITUTIEI ( si prin aspect moral nu ma refer -doar- la banguielile biblice si / sau bisericersti!, ci, zic eu la ceva mai profund, un aspect MORAL- JURIDIC al problemei!

Citeste aici:

https://www.tpu.ro/......undeti-la/

In cazul in care prostitutia se va fiscaliza, statul nu va mai fi un protector al victimei ci un peste- un proxenet!