| Pascu93S a întrebat:

Daca vreau sa ridic o mica cladire pe care sa o foloses ca spatiu pentru maagzin...si ridic constructia pur si simplu pe terenul parintilor..este legal apoi sa foloses cladirea sau trebuiea sa fac anumite lucruri? adica trebuie sa am ceva acte ..schita la constructie ...etc?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa ai autorizatie de constructie, altfel poti fi amendat si constructia demolata.

| Pascu93S explică (pentru Ioandelasal):

Sti cat costa? o cladire de circa 10 pe 10.100 metri patratu gen

| Ioandelasal a răspuns (pentru Pascu93S):

Nu stiu, vezi la primarie.

| NLS a răspuns:

(Dacă e vorba despre o construcție mai mare, necesita obligatoriu studiu geotehnic, dar dacă exista deja pentru terenul în cauza, se exclude aceasta cheltuiala)... un proiect de arhitectura +rezistenta, (indiferent ca va fi construcție pe cadre metalice, sau. clasica ), proiect pentru gaz, apa și electricitate.

| Pascu93S explică (pentru NLS):

Cladirea vreau sa o ridica lanaga in aceiasi curtea cu casa..nu pot trage curent de acolo?

| NLS a răspuns (pentru Pascu93S):

1. Poți, vorbește la Electrica pentru o modificare de proiect
2. În cazul în care decid ei ca e prea mare încărcarea pe firul ce vine de pe stâlp, trebuie tras un fir separat.