| SingleForOne a întrebat:

De ce crede lumea că afacerile se fac numai cu mii de euro din economisiri, fonduri nerambursabile, împrumuturi etc?

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Pentru ca 1 din 10 au statutul de angajat si multi lucreaza si pe un salariu minim pe economie.
Nici macar nu viseaza.
Faza e ca de mici suntem invatati sa ne multumim cu ce avem, sa muncim si eventual sa ne chibzuim putin.
Nimeni nu ne invata cum se face banul.
Si da, ai nevoie de bani sa deschizi o afacere dar si de o idee buna sa mearga treaba!

| dinaprilie a răspuns:

In general cu bani produci bani ( ca si concept ). Si de aici lasa/ti imaginatia sa zboare.

| Digikey a răspuns:

Pentru ca nu au auzit de tine cu 200 de lei investiti in imobiliare.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu vă mai place munca la niciunul, ma? laughing V-a prostit tiktok-ul, numa milionari români sunt acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste 90% din afaceri se inchid dupa primul an. Du-te si deschide-ti si tu sa vedem cum iti merge

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt oameni fara prea multa scoala, lenesi. Cu ce se ocupa? Cu ce se ocupa alti x din aceeasi zona. Se dau fonduri pentru livezi? Nu iti place sa mergi la munca, hopa, iti faci proiect pentru livada, si logic ca n-o sa ai unde si cui sa vinzi ca toti vecinii tai au livezi, cu meri de obicei. Am vazut ca se dau bani si pentru saloane de infrumusetare. I-am cerut unei colege sa imi faca programare pentru tuns. Imi face, imi zice unde. Dau o tura in cercetare, erau vreo 4-5 saloane acolo. Ii zic, ea insista ca e langa bijuteria x. Si bijuterii erau vreo 4-5. Face poza si zice "da, aveai dreptate". Nu are cum sa iti mearga afacerea cand oferi aceleasi produse sau servicii ca alti agenti economici. Pe aia cu livezile nu-i ajuta capul, sau cheful, sa isi faca o mini fabrica de gem, sau ceva ce nu exista in zona lor.

| isemilia a răspuns:

Pe majoritatea asa le faci. Depinde si in ce te bagi si la ce scara faci asta. Ca uite, multe afaceri de garaj (cum li se spune) (Amazon, Facebook, PayPal etc) n-au avut nevoie de atat. Desi vorbim de ani complet diferiti (atunci si acum), ideea ramane valabila : poti fie sa faci ceva la scara mica, in anumite zone de activitate, pornesti cu putin si treaba merge, fie sa investesti din prima mult si / sau sa mergi intr-o zona de activitate costisitoare. (hai, ca nu-i la fel in IT sa iti faci un SRL sau daca te apuci sa faci singur niste haine, ca acolo nu platesti mare lucru la inceput, cum e in imobiliare sa te apuci sa investesti din prima mult intr-un apartament - aici apar creditele / imprumuturile in general - si abia dupa sa iti vina profitul (chiria) sau daca vrei sa faci o sala, ca atunci te costa mult toate aparatele, instructori ar trebui sa platesti in principiu etc.)
Majoritatea afacerilor asa se incep, dar nu toate. Majoritatea afacerilor (de asemenea) nu rezista mult.