| LanguageMaster a întrebat:

De ce mulți dintre proprietarii care își vând casele nu pun pe internet poze cu fațada casei, ci doar cu interiorul?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Agentiile imobiliare au si din exterior poze, de la privati nu e asa bine sa cumperi ideal sa fie ceva nou cumparat nu locuinta folosita. La alea folosite mai gasesti rugina si tevi vechi, curge apa prin tavan sau soarecii intra inauntru multe mistere se ascund

Bula
| Bula a răspuns:

Motivul este simplu:
Majoritatea anunturilor sunt postate de agentii imobiliare, care nu vor sa fie recunoscute imobilele prezentate la vanzare, sa nu fie ocoliti de concurenta sau de cei interesati.
Daca ar da si poza exterioara, imobilul ar putea fi recunoscut si cumparatorul ar trata direct cu vanzatorul, fara intermediar.

| Simpatic a răspuns:

Probabil pentru ca majoritatea considera ca interiorul arata mai bine ca exteriorul, deci acesta vinde mai bine!
Ca la samsari iti iau ochii cu polish si ceara data pe masina care luceste efect oglinda, dar daca ai putea sa vezi motorul dat joc ai vedea ca e praf cu ochiul liber.
Deci ce vinde? Ce arata mai bine!

| sierra1 a răspuns:

Nu proprietarii ci intermediarii

| mihai69 a răspuns:

Posibil și din cauza deja menționată de către câțiva respondenți (să nu dezvăluie unde e amplasat imobilul, în cazul agențiilor / intermediarilor).
Dar posibil și din alte motive: arată jalnic, cartierul e urât și nu poți ascunde asta în poze, s-ar vedea că are vecini „ciudați" etc.
Dar pe de altă parte, ce te faci când pune poze din exterior și când ajungi la fața locului îți dai seama că s-a „lucrat" din greu la realizarea acelor poze ca să arate în unghiurile cele mai potrivite o curte mică și vai de ea?!? (caz real, de care tocmai m-am lovit recent)...

| Catrice a răspuns:

Și dacă în exterior arata ca un castel și în interior ca și omoară abandonata de secole... ai fi interesat sa o cumperi când o vezi?

| sabin89 a răspuns (pentru Catrice):

Nu în sensul ăsta a întrebat el, adică să se expună numai exteriorul; ci ambele: şi, şi. Atât interiorul cât şi exteriorul.

| gabicoo a răspuns:

Pentru că oamenii locuiesc, de regulă, în interiorul caselor!
hee hee

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu vor sa se știe locația exacta a clădirii. Cei interesați sa cumpere o casa vor discuta cu proprietarii in privat, si o vor vedea la fata locului.