| anonim_4396 a întrebat:

Este obligatoriu sa deschizi cont pe firma și sa depui capitalul social?
Dacă o persoana m-a ajutat cu bani, ce trebuie sa ii returnez, o trec la asociat?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este obligatoriu sa inscrii toi banii in contul firmei ca "imprumut personal" chiar pe numele tau, chiar daca sunt bani luati de la cineva fara chitanta.
Cand faci profit si exista bani in contul firmei, poti scoate acel "imprumut personal" si-i poti returna persoanei respective, inscriind in registrul de casa "retras imprumut personal".
Nu trebuie sa treci ca asociat acea persoana, firma este a ta si o pastrezi curata cu 1 singura persoana, pana iti permiti sa angajezi pe cineva.

| Mihai8767 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu are cum sa treaca in firma pentru ca nici nu a deschis-o, gen ea nici nu a facut capitalul social. De unde frima sau decont?

| Sophieka a răspuns (pentru Mihai8767):

Jassmina a raspuns foarte bine, dar nu ai citit tu atent.

| Dismally a răspuns:

Daca nu vrei sa faci puscarie pentru evaziune fiscala da, e cam obiligatoriu big grin Asta e fix problema ta de unde si cum ai banii, cand vei avea profit scoti banii si ii dai persoanei inapoi.

| Mihai8767 a răspuns:

Capital da, si ce treaba are asta cu imprumutul? Asociatii sunt cei care infiinteaza firma sau se alatura pe parcurs, poti sa il pui asociat daca vrea, nu poti sa l pui tu asociat ca ti-a dat bani imrumut.