| Andra087 a întrebat:

Heii! Ce înseamnă dacă primești o recomandată prin poștă? Țin să menționez că nu aștept scrisori de la nimeni, nu conduc deci nu vad de ce aș avea o amendă. E ceva grav?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti ce inseamna, poate insemna si altceva decat trimiterea unui proces-verbal de contraventie. De altfel sunt mii de contraventii, nu numai cele la circulatia rutiera si nu numai pentru conducatorii auto, de ex. si pietonii pot fi amendati.
O citesti si afli.

| Violleta2022 a răspuns:

O scrisoare recomandata o poti primi de oriunde, nu doar amenzile se trimt recomandate.

"Recomandata" este o scrisoare sau document important, care este trimisa cu posta speciala, care necesita semnatura la primirea ei, de aceea servicul este numit "recomandat".

Aceasta scrisoarea platita, poate fi de la oriunde: de la scoala, de la servici, de la camera de munca, de la Asigurarile de sanatate, de la servici, de la ANAF, de la pensii, de la medic samd.