| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU,
A făcut cineva un credit prin programul Prima Casă? Ce presupune? Și care sunt avantajele și dezavantajele? Care sunt pașii de realizare? Orice bancă are acest program? Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri și pentru orice informație în plus. Orice detaliu îmi este de folos.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avantajele sunt ca statul este grantul tau pentru acest credit, te obliga la un avans mai mic de 5% doar, ai ceva taxe notariale mai mici si se acorda si persoanelor cu minimul pe economie daca pragul de creditare e coborat.

Dezavantajele sunt ca ai nevoie de multa birocratie, dureaza mai mult aprobarea desi e mai sigura, nu ai voie sa vinzi / inchiriezi casa minim 5 ani este executat mult mai repede daca nu platesti ratele si nu poti folosi casa pentru darea in plata daca nu mai poti plati creditul.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dar cum se procedează? Cum putem lua acest credit?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Suni la banca si iti va oferi consiliere in tot ce ai nevoie.
Eventual suni la mai multe banci, obtii oferte de creditare si le alegi pe cele pe care le consideri mai bune pentru tine.
Sau alegi sa contactezi un broker care se ocupa de asa ceva si care iti va prezenta ofertele de la mai multe banci. Kiwi finance ar fi unul.