| Lemon88 a întrebat:

Hey, mai am putin pana la liceu si nu stiu unde, ma puteti ajuta cu cariere din care sa castig in Romania, dar sugestii din care as putea alege. Dau funda, multumesc.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

It merge foarte bine momentan

| Ritsuko a răspuns:

Dupa parerile de sus ai vazut ca se castiga din domeniul IT, eu pot sa contrazic putin aceste pareri din alt punct de vedere.
Tata a facut facultatea pe informatica, a ajuns profesor si din multe scoli s-a scos apoi a devenit optional, a ramas fara post. Acum face facultate la sport la 40 de ani.Multi zic ca te angajezi la x si la y, dar nu toti ajung acolo, foarte putini chiar.
Si privind liceul, poti face orice liceu deoarece de pe orice profil de la orice liceu poti face ORICE facultate.Eu am facut gimnaziu la un liceu de arta si acolo multi elevi dau la Medicina, am ajuns la ma mut la alt liceu pe profil tot vocational de pedagogie.Si de acolo poti da oriunde, plus ca daca faci liceul pe pedagogie mai faci 2 ani Institutorii dupa liceu si devi invatator/educator direct, plus ca aia nu e facultate si e 2 ani.
Totusi poti castiga din Avocatura, IT (daca esti ori cu pile ori cu creierul plin), Psihologie (se castiga chiar bine dar dupa nu poti zice ca mai esti intreg la cap dupa cate auzi) si mai sunt altele.Dar ar trebui sa alegi ceva care iti place, la care ai cat de cat indemanare.

| LSMM a răspuns (pentru Ritsuko):

Când începi o carieră în avocatură şi psihologie, ai nevoie de ceva bani în buzunar. Dacă părinţii n-au o stare materială prea bună şi nu ai cunoştinţe, cam greu.

| Lemon88 explică (pentru LSMM):

De ce am nevoie de bani ca sa ajung intr-o cariera de psihologie?

| LSMM a răspuns (pentru Lemon88):

Supervizare, deschiderea unui cabinet dacă vrei (și mulți vor, salariul într-un spital e fix și mic).

+ workshop-uri unde trebuie să te formezi.

| Ritsuko a răspuns (pentru LSMM):

Pana la urma in aproape toate domenile ai nevoie de o sustinere financiara din partea parintilor, nu poti sa te duci Mirel de la piata ca te vrei tu in stiinte politice sau altceva. Oricum in Romania nu sti ce mai poti face ca sa traiesti, sa ai un loc de munca adecvat.Trebuie sa ai ceva fixat, sa ai indemanare, sa stii sa te duci pana in panzele albe.

| LSMM a răspuns (pentru Ritsuko):

De o susținere financiară din partea părinților da, dar nu știu daca aș avea curaj să le cer părinților o grămadă de ani dacă aș vea să fiu psiholog. Dacă aș fi avut pe cineva în familie care profesează și m-ar fi ajutat cu supervizarea și formarea, da.

| Gliganandreeateodora a răspuns:

Pai, la profil -> mate-info- poti sa faci o facultate foarte buna, cum ar fi POLI. Acolo se castiga in jur de 1000-1500 euro pe luna, daca esti la caluclatoare la info.
- poti sa mergi la facultate de medicina de la mate-info.
- poti urma orice facultate in afara de linbi, si limbi poti, dar va trebui sa pui osu la treaba.

-> stintele naturii- de aici poti urma o facultate de medicina si multe altele iar de aici vei castiga bani frumosi.
- poti si alte facultati, dar asta ar fi cea mai buna.
-> economie- de aici poti sa mergi la fac de economie in continuare, la finante-banci.

Cam astea ar fi cele mai buna, dar daca inveti nu conteaza la ce profil ai ajuns, conteaza sa-ti iei bacul cu o nota mare ca apoi viitorul iti va fi asigurat daca ai ajuns unde trebuie. :* Bafta!:*

| Barbu_Virginica_1976 a răspuns:

Economie si mateinfo