| Gekkō a întrebat:

In legatura cu Facultatea de Japoneza din Cluj, ajutati-ma va rog

As vrea niste informatii, gen:
1. As vrea sa stiu daca e si sectia romana-japoneza.
2. Exista locuri fara taxa? Daca da, cum as putea obtine un loc?
3. La cu taxa, care e taxa anuala?
4. Pe ce criterii se face inscriere? Ce e necesar?
5. Daca trebuie un examen, din ce limba?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. ceea ce numesti tu "sectie" de fapt se numeste" specializarea A" care poate fi limba japoneza
2. anul trecut au fost 10 locuri la buget si 15 locuri la "cu taxa" --- vezi cifra de scolarizare de anul trecut:http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/docs/cifre_2012_zi.pdf

3. nu stiu!
4. documentele necesare inscrierii sunt enumerate aici :http://www.cs.ubbcluj.ro/......l-licenta/
5.Candidatii cu nivel INCEPATOR la specializarile (franceza, rusa, ucraineana, italiana, spaniola, japoneza, norvegiana, filandeza, coreana) vor sustine proba scrisa
în oricare din cele 6 limbi de mare circulatie internationala( engleza, franceza, germana, rusa, italiana, spaniola) --- citeste aici :http://193.231.20.24/images/stories/admitere/regulament_admitere_2013.pdf

| Gekkō explică (pentru alessia5158):

Nu am inteles un lucru, daca merg la romana-japoneza, examenul de admitere din ce limba il dau?

| alessia5158 a răspuns (pentru Gekkō):

Ma grabeam!--- am corectat raspunsul de la punctul 5 pe care l-am luat copy/paste din link-ul dar ca sa accentuez rocmai raspusul la acest punct. Deci, proba scrisa o vei da din una din cel 6 limbi enumerate( daca cunosti japoneza poti da chiar si din aceasta limba!--- vezi la "Observatii" punctul 2). Citeste cu atentie continutul link-ului si observa ca:
* specializarea A "Limba si literatura japoneza din cadrul domeniului Limba si literatura- > are nr.14 in tabel. Cand citesti "Criterii de selectie" te uiti la punctul 4 ( unde este mentionata cifra 14 care se refera la japoneza)
*specializarea B-> conform informatiei din tabel, va fi una aleasa de tine( limba si literatura romana sau maghiara, sau limba si literatura moderna, sau limba latina, sau greaca veche, sau limba ebraica, sau literatura universala si comparata).
*facultatea are 3 domenii:"limba si literatura","studii culturale" si "limbi moderne aplicate"--- sa nu incurci domeniile cand citesti criteriile de selectie!

| Gekkō explică (pentru alessia5158):

Acum am inteles, multumesc!

| alessia5158 a răspuns (pentru Gekkō):

Ma bucur si succes la admitere!