| Mario1994 a întrebat:

Intr-un sat cu 5.000 locuitori, ce afacere profitabila ar merge? În afara de ferme, animale, sera.

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O firma de utilaje si transporturi mici.
Ai nevoie de un mic camion (3.5 tone) + eventual si un mic tractoras, cu scule interschimbabile (plug, discuri, samantat, eventual si cupa de escavator, etc.). Pot fi cumparate si folosite, care sunt inca in stare buna.
Ideea este sa poti angaja mici transporturi sau lucrari locale, pentru care inchirierea ocazionala a unui utilaj mare ar fi foarte scumpa, dar tu ai putea umple "bresa", la buzunarul localnicilor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nici o afacere nu mai este profitabila cand ai de dat impozit la stat care nu este ieftin, plus chiria spatiului unde faci afacerea, plus salariile angajatilor, in primul rind ce buget ai ca o afacere nu o faci cu 2 lei, trebuie sa ai mi de euro sa investesti, după aceea ce sti tu sa faci pe ce iti bazezi afacerea? Tu practic ce ai vrea sa faci ce afacere? Vrei sa ai un magazin cu de toate gen minimarket de cartier? Sau vrei sa faci vinărie sifonarie ca lumea bea la greu in special la țara, sau vrei sa faci o vulcanizare auto ori o spălătorie auto cu jetoane, deci orice ai vrea sa faci trebuie sa ai bani, sau te gîndesti la un credit bancar? Ce varsta ai? Si in ce domeniu te ai specializat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fă o florarie ca la cîte evenimente sunt la Români, inmormîntari, nunti botez zile de nastere, cadouri la doctorițe si profesoare toate primesc flori, toti cumpără flori si afacerea va fi profitabila daca ai flori proaspete si preturi atractive

| gabicoo a răspuns:

Bar cu păcănelele.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns:

Nimic nu merge că sunt cu venituri mici locuitorii.

| iulia0514 a răspuns:

Sincer în locul tău as deschide o firma de pompe funebre de obicei în sate nu prea au asa ceva și cum populația îmbătrânește nu prea mai are cine sapa o groapa etc!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă este sat la DN/DJ, o vulcanizare auto. Dar pe drumul principal ma refer. Pe lângă ceilalți locuitori vor fi alții care tranzitează și vor avea nevoie de aceste servicii. La mine în județ este o vulcanizare chiar într-un sat. Trec mereu cu bicicleta pe acolo și chiar are clienți stimabilul, de multe ori se așteaptă la coadă.

| Celestina003 a răspuns:

Pizza, pâine, mâncare, shaorma, bijuteriile, croitoriei, coafură, unghii, haine

| newaccountbye a răspuns:

Ceva de tip Fast food pentru ca atunci când merg la oraș, e primul loc pe care-l "viziteaza"

Răspuns utilizator avertizat
| IamJoKeR a răspuns:

Servicii funerare spalatorii auto self service de o spal; a singur clientul

| Konstantinos99 a răspuns:

Comert online, agentie vanzare rca de rezerva

| ElaIliesi a răspuns:

Magazin, sau ceva mai nisat ca o cofetarie, service auto, magazin de articole pentru gradina. Depinde si ce abilitati si interese ai. In satul bunicilor mei eu intentionez sa deschid o afacere de turism rural, un muzeu satesc. Trebuie sa fie in primul rand ceva care sa te entuziasmeze pe tine, si sa-ti doresti sa fi implicat cat mai mult in acea activitate.

| floruits a răspuns:

Bună!

Ar merge o farmacie, magazin mixt, bar.
Dacă este o comună, ar merge un penny/profi/doi pași.

Sper că te-am ajutat!

| DanRaul77 a răspuns:

Cultiva canabis si cand creste ma anunti

| Aleeqq001 a răspuns:

Magazin mixt sau farmacie dar dacă e comuna cu siguranță o sa se facă un profirolling on the floor Deja toate comunele din bistrita au

| 2elpalo8 a răspuns:

Un magazin cu articole de constructii