| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

La tranzactiile efectuate prin banca, mai exact plata la POS cu cardul este obligatorie emiterea de bon fiscal de catre comerciant? Sau este suficienta factura fiscala + dispozitia emisa de POS? La plata cu ordin de plata stiu sigur ca factura fiscala este suficienta.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bonul fiscal este cel ce ti-l da prin POS. Se ataseaza la factura si nici nu trebuie stampila.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru Salontanul):

Ce iese din POS este o dispozitie de plata, nu un bon fiscal. Orice comerciant iti da si bonul fiscal pe langa cel emis de POS, d-aia am intrebat daca este obligatoriu.