| matrix100 a întrebat:

La un milion de vizualizari pe Youtube cat se castiga? Multumesc

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Felicitări de la You Tube. Trebuie să monetizezi canalul sau clipul. https://studio.youtube.com/channel/UCqU4UDjh9QU3mf02C8sGr6w/monetization

| Frank51 a răspuns:

Cu aproximatie( suma poate sa fie mai mica sau mai mare cu 25%)
1000 views -2$
10.000 -20$
100.000 -200$
1.000.000 -2000$
1.000.000.000 - 20.000$.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Suma poate sa fie mai mica cu vreo 80% vrei sa zici. Nu de alta, dar eu se intampla sa fac bani fix in urma vizualizarilor la ce scriu sub forma de bonusuri. Daca nu iau bonus, iau o rata de baza mai mica. Guess what? De cateva zile au redus baietii bonusurile cam la jumatate. Pe YouTube e si mai grav, din ce am auzit. Noi sintem nisati bine, avem continut original si muncit, insa tot ne-o luam un pic in nas. Sa vedem acum cit un an-doi va dura pana isi mai revine industria asta...

| Nemessys a răspuns:

8 dolari.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de unde te afli, un om din Romania nu ia la fel de multi bani ca unul din america, practic daca se uita oameni din america de nord sau europa de vest la clipurile tale castigi mult mai mult decat daca se uita oameni din india. In general pretul se face la mia de vizualizari valide, adica nu toti oamenii care apar acolo, cei un milion sunt monetizati, poti fi platit pe doar o parte din ei deci treaba variaza mult...

In functie de chestiile astea, daca prespui ca vreo 30% sunt monetizati inseamna ca ai de fapt 300.000 de vizualizari pe care se face plata. In Romania pretul pe mia de vizualizari e 0.79 (atat am gasit ca e pe un site, dar merge de dragul exercitiului) deci ai face cam 350 de dolari pe clipul respectiv. Daca ai lua in schimb elvetia unde costul e 2.26 ai face vreo 700 de dolari.

| Simpatic a răspuns (pentru RoCkKiD):

Discriminare a Youtube laughing
ma gandesc ce tarife are china aia ar trebui sa aiba 0, 0000001 cent /1000.000 de vizualizari laughing

| RoCkKiD a răspuns (pentru Simpatic):

Nu e discrimiminare, pretul e bazat pe cel cu care YT poate sa vanda reclamele in tarile alea. E clar ca in elvetia sau america o firma o sa fie taxata mai mult decat una din Romania din simplul motiv ca puterea de cumparare e mai mare deci firma care plateste reclama face mai multi in urma ei... deci YT poate sa imparta mai mult profit cu utilizatorii care fac clipurile.

China are CPM destul de ok, doar ca nu prea se uita chinezii pe yt, au platformele lor.

| JicaContra a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ai dreptate, discriminare e la Netflix care blocheaza seriale in rrrominica cum ar fi Supernatural angry

| RoCkKiD a răspuns (pentru JicaContra):

Nici aia nu e din vina Netflix neaparat. Studiourile care fac filmele/serialele pot cere preturi diferite in functie de tara unde Netflix vre sa difuzeze continutul. Daca Netflix considera ca e profitabil si asa o sa vezi serialul/filmul daca nu nu o sa-l vezi.

| JicaContra a răspuns (pentru RoCkKiD):

Stiu, sunt interese comerciale samd, totusi TOT ma simt discriminat, sincer, mai ales in rrrrominica unde de exemplu vreo 20 de ani dupa ce restul Europei de Est putea sa faca plati cu cardul bancar pe internet, in rrrominica nu mergea, si atunci motivul era foarte obiectiv: prea multe fraude pe internet cu carduri bancare din rrrrominica, insa cei care nu vroiau sa faca frauda nu aveau nici o vina si nici nu meritau rahatul primit angry

| Zorn a răspuns:

Nu conteaza doar numarul de vizualizari, ci si interactiunile si media de vizionare (gen la un clip de 5 minute, media de vizionare poate sa fie de 3 minute, ca oamenii au dat skip). In plus, conteaza si reclamele din videoclip (din cate stiu eu, un clip trebuie sa aiba peste 10 minute ca sa fie acceptate reclame pe el? - dar aici nu sunt sigura)
Deci nu poti estima sigur castigul. In orice caz, tinand cont ca e vorba de un milion de vizualizari, e ceva!

| RaulDenis100 a răspuns:

Nimic... Doar primești o notificare de la Youtube... Faci Youtube?

| matrix100 explică (pentru RaulDenis100):

Nu, ma uit la viorel si vulpita si maria constantin, intr-o singura zi a facut peste 1 milion de vizualizari laughing))