| oj a întrebat:

Ma gandesc sa deschid o afacere, dispun de 5000€
Primesc orice sfat
Multumesc anticipat

8 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

laughing sunt banii europeni?

Nu ma pricep dar ai putea incerca sa faci ceva inedit care nu prea se gaseste, magazine se tot gasesc. poti incerca cu Agro-agricultura, o ferma de exemplu. Gandeste-te la ceva ce se cauta si nu prea este.

| j1NNNx a răspuns:

Mai nou sunt populare magazinele gen "produse fara E-uri" singura problema este sa gasesti producatorul de unde sa iei produsele, investitia este de 5000 euro iar profitul depinde de produs. adica poti castiga si 20000 euro happy

| GabiArian22 a răspuns:

Parerea mea este ca ai putea sa investesti intr-o agentie imobiliara.Inchiriezi un spatiu de birouri, sau un apartament pe care il transformi in birouri, le pui la dispozitie cateva calculatoare si cumperi un argus, si mai iti trebuie doar sa gasesti agentii care sa lucreze.De obicei agentii se gasesc foarte repede, iar din fiecare tranzactie pe care o efectueaza ei iti vin bani in firma.

| DianaDobritoiu a răspuns:

Ai putea cumpara un mic spatiu si sa faci un mic bar sau o cafenea. Sunt foarte avantajoase in ziua de astazi, mai ales daca o plasezi intr-o zona unde sa nu fie prea multe.

| ManiaculTau a răspuns:

Investeste in agricultura!

| andre3eeyyiyiyi a răspuns:

Ai putea investi in paulownia, poti sa castigi ff mult din asta, intr-un timp scurt happy

| Alexandru_Georgian_1993 a răspuns:

Cel mai bun raspuns il gasesti in tine pentru asta incearca o sedinta de coaching te va ajuta maxim, daca te intereseaza da-mi un mesaj.
Merita sa incerci sedinta este gratuita.

| Antreprenorul a răspuns:

Cel mai important este sa investeti in tine mai intai, si apoi in afacerea ta. La inceput este foarte important sa nu investi in afacerea altora prin actiuni, mlm-uri, etc. Caci acestea tind sa fie mai riscante si nu te ajuta foarte mult in dezvoltarea ta personala/profesionala.
Poti incepe citind cateva cati:
- The $100 Startup de Chris Guillebeau
- The Lean Startup de Eric Ries
- Jab, Jab, Jab, Right Hook de Gary Vaynerchuk
Si multe altele. In acelasi timp citeste ziare online si fii la curent cu antreprenorii care detin un blog si pe care posteaza recent (SmartPassiveIncome, SideHustle, Tim Ferris, s.a.m.d.). Dupa ce te familiarizezi cu mediul de afaceri si esti gata sa incepi o afacere, experimenteaza cu sume mici.
Iti poti face cont pe Hostinger.ro unde ofera gazduire gratuita si instalare Wordpress dintr-un click, iar domeniul il poti cumpara separat (Pentru utilizatorii noi, GoDaddy.com ofera domenii.com la doar 2$ primul an). Mai departe iti poti crea o pagina de facebook, experimentezi cu diverse modalitati de promovare precum Google Ads sau Facebook Ads (poti investi cate 50$ sau chiar 10$ in fiecare).
Daca ai alte intrebari, sunt mereu disponibil.