| KodrutZ a întrebat:

Miine te trezesti cu 1 milion de dolari/euro in contul PayPal/bancar/sub perna. Banii vin dintr-o sursa legitima, nu e nevoie sa platesti nici o taxa/impozit si ii poti cheltui/investi cum vrei. Ce faci?

21 răspunsuri:
| KodrutZ explică:

Haideti breh! Raspunsurile voastre demonstreaza inca o data de ce o sa raminem o natie rupta in c*r si o sa injuram jidanii si machidonii. Astept pe ala cu "imi amenajez apartamentul lux si imi cumpar loc de veci, iar restul ii donez la biserica".

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa ne multumim cu ce avem stimate domnn, de ce ne dorim m ai mult decit ave m? Sa i multumim lui Dumnezeu ca sunte m sanatosi, la ce ne ar folosii 1 milion de euro sau de dolari cum spune ti dumneavoastră, daca mîine am murii? Crede ti ca banii oricit de multi am avea, ne scapă de boală, si de moarte? Nu! Dar fiind multumiti cu cît ave m, vom fii aprobati de Dumnezeu.

| KodrutZ explică (pentru CristiDinBucuresti):

Fiind multumiti cu avem, vom fi plafonati. Lumea a progresat datorita celor ce nu au fost multumiti cu ce au, ca altfel inca am trai in pesteri.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru KodrutZ):

Acesta este sfatul Bibliei, nu este sfatul unui om, deci dumneavoastră alege ti cum doriti. Seară frumoasă.

| KodrutZ explică (pentru CristiDinBucuresti):

Desigur ca e sfatul bibliei, cartea de capatii a unei religii menite a tine sclavii in friu. Multumesc, la fel.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru KodrutZ):

Observ stimate domn ca ave m opinii diferite, numai bine.

| KodrutZ explică (pentru CristiDinBucuresti):

Doar un pic diferite, e loc pentru toti sub soare, nu e bai. Noi sa fim sanatosi.

| Jipa95 a răspuns:

Mi-as face un pc pentru a rula mai tot in 4k pe el, mi-as lua o masina, o pachet de tigari si o stica de cola, iar restul ce-mi mai ramane i-as tine pentru zile negre tongue

| bogdan324 a răspuns:

Iau doar o suma mica din acei bani gandindu-ma ca aia vor fi singurii mei bani[sunt foarte zgarcit si econom],ma uit la schimbul valutar,cumpar euro/dolari cand scad si ii vand cand incep sa creasca,ce-i drept si aici e un risc dar stii cum se zice,nu risti, nu castigi, dupa care fac treaba asta un timp pana mai inmultesc suma si cu suma finala imi deschid o firma de hosting fiindca am vazut ca se castiga foarte bine, daca imi merge bine investesc mai mult in ea si poate ajung sa o duc bine, dar daca dau gres cel putin stiu ca majoritatea banilor au fost facuti de mine si suma de 1 milion de euro va ramane aproape intacta, gandindu-ma si la alte posibilitati.Cam asta ar fi planul meu, poate te oboseste sa citesti tot carnatul de mai sus dar macar am dat un raspuns care nu a fost gandit cu dosul.

| KodrutZ explică (pentru bogdan324):

Nu ai nevoie de catralioane ca sa deschizi un host. Cu 100.000 EUR deschizi cel putin vreo trei... asta daca faci resell si nu vrei datacenter sau macar servere proprii. Nu m-a obosit sa citesc, e interesanta si abordarea asta, multumesc mult pentru efort. Totusi trebuie' sa te gindesti ca din diferentele de curs nu faci nici un fis la suma asta. Plus ca sint limite la schimbat impuse persoanelor fizice. Nu poti sa te duci unde vezi cursul al' mai bun si sa schimbi direct un milion...

| Jardelin a răspuns:

Cu trei sferturi din bani fac actiuni umanitare. Cu restul vizitez cateva locuri din lumea asta pe care le am in cap. Pentru a trai in tara, ce am si ce castig acum e suficient.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Pai as pune 300k dolari intr-un fel de afacere mai mare care sa se extinda si altele mai mici. Iar as pune 200k in banca sa fie si putina dobanda. 100k ii pastrez pentru nevoile mele ( nu prea cred ca s-ar consuma asa mult intr-o viata de om, si vor fi si alti bani). ramanand doar 400k. Cu acei 400k as incerca sa formez un mic centru de tehnologie, stiinta si medicina care toate sa lucreze la comun. dar cei 400k nu ar fi suficienti si toate veniturile venite din mare afacere si cea mica s-ar duce toate acolo, si pe parcurs as incerca sa atrag investitorihappy Si sa ma asigur ca institutia va fi pe cont propriu nu va depinde de o tara sau fbi sau nu stiu eu ce. Si chiar m-as fi bucurat la momentul mortii mele. ca am reusit sa dau lumii ceva care va dura si va ajuta mult. Chiar daca eu probabil nu voi avea parte de cel ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi achit datoriile.Fix un milion de dolari am.Si apoi pot muri linistit, impacat ca am facut ceva in viata. LoL.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fac?
Un a6-a8 full datori,
O plasma noua full 4k,
Un laptop cu ce este mai nou pe el la dotari,
Foarte posibil inca o vila de data asta cu ceva mai multe camere in ea laughing,
O parte din bani, cat sa zic, 100.000-200.000 dolari prietenilor/rudelor,
Donare spre azile de batrani/case de copii,
Mai sunt si alte chestii/prioritati, daca stau sa ma gandesc 861 atatia dolari castig eu lunar, eah... Munca sa fie si sa am unde ca banii vinwinking
Vise avem toti, dar unii chiar traiesc cu visele pe cuvant de onoare.

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de vise, era vorba de idei de investitii. Puteam sa pun 1 dolar in loc de un milion, chestiunea era de abordare a problemei. Astia care traiesc cu visele ii vezi pe la loteria nationala, bingo, mai recent loteria bonurilor fiscale, lol. Astialalti obisnuim sa muncim totusi, cum ziceai si tu. Munca sa fie, ca daca nu ne facem noi ceva de lucru...winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

KodrutZ laughing nu era vorba ca de "vise" dar... deh...
Idei sunt destule, bani sa fiewinking happy

| VladyXR a răspuns:

Imi platesc toate studiile, ceva necesare, o masina...cine stie ce o sa mai vreau...

| compcris00 a răspuns:

Deci platesc 2000 doalri biletu sa ma duc pin in America. Apoi d-au 100.000 sa zbor in cosmos stiu ca de anul asta poti face asta. Apoi imi iau o casa in FRANTA si imi deschid o afacere.I-au si vreun mustang sa nu fiu chair demodat pe acolo.Banii care-mi ramin ii d-au naibii incolo si cam atit big grin

| Alex5620 a răspuns:

Ii bag la banca, primesc dobanda. Se merita happy

| KodrutZ explică (pentru Alex5620):

Extrem de gaunoasa abordare. Ai habar cit de mizerabila e dobinda? La dolari sa zicem ca negociezi vreo 1% ca e suma mare. Asta inseamna doar 10.000 USD pe an. Nici macar doua salarii medii pe luna.

| LeBaiat a răspuns:

Il chem pe Fuego sa-mi cante