| Gîscan_Andrada_1996 a întrebat:

O întrebare pentru cunoscători. Trebuia sa primesc o suma de bani din Anglia pentru un produs. Persoana cat și,, emailul" primit de la banca spun așa,, trebuie sa trimit dovada la banca din Anglia ca am trimis produsul și doar așa îmi vor intra banii în cont". Nu îmi vine a crede așa ceva, inca n-am mai pățit. Când am sunat la banca mea doamna zicea ca i se pare ciudat. Când încerc sa verific adresa de email pe internet zice BAD. Sa fie vreo înșelăciune? Când am cerut poza cu domentul primit îmi spune persoana ca nu este la banca. Teoretic trebuia sa-l primească dupa ce a pus banii?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este țeapă si numai vezi niciun leu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta cunoșteai persoana la care ai trimis produsul? Nu. Ai trimis un produs unui necunoscut. Ai luat o țeapă. Trebuia să faci invers. Să trimită el întâi banii și apoi îi trimiți produsul.

| Dismally a răspuns:

Este o teapa clar, email-ul ala sigur nu e de la banca. Asa e una din metodele cunoscute de inselaciune pe internet - cumparatorul vrea un produs si iti spune ca plateste in avans, tu vei primi un mail in care banca sau paypal, amazon etc. iti cere dovada ca ai trimis produsul. Daca trimiti produsul vei ramane fara el si nu vei primi nici un ban.

| Demidol a răspuns:

Ai luat o teapa frumoasa.
E plin internetul de comentarii cu astfel de tepe. La orice anunt pus pe OLX-uri, lajumate, si alte site iti vine un mesaj: "nu trimiteti in strainatate" (aproximativ asa). Si totusi, te-ai lasat pacalita.

| Gîscan_Andrada_1996 explică (pentru Demidol):

Teapa nu mi-am luat, nu am trimis nimic, eram în măsura de 98% sigura ca e scam dupa detaliile astea am vrut doar o confirmare pana când așteptam să-mi răspundă banca din străinătate? mersi de răspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gîscan_Andrada_1996):

Banca nu lucreaza asalaughing) se duce ala la banca sa puna banii, ca stai ca trebuie sa va trimita aia dovada. N-au treaba, aia nu sunt vanzatori sa vanda rosii sau porumb, si stai sa vezi ca nu stiu ce. Sau posta. Banca nu merge asa.
Daca vrei sa vinzi ceva cuiva din Anglia ii zici asa. Eu pun produsu pe ebay.co.uk, si il cumperi de acolo. Si gata.
Daca il cumpara de acolo, trebuie sa plateasca el primul.
Primeste produsul, si in maxim 20 de zile tu ai banii in cont. Pentru ca pe ebay, ei tin banii blocati, pana isi primeste ala coletu, si in caz de-i dai teapa, sa nu-ti bage imediat banii. Dar e un sistem sigur, n-are cum sa iti dea teapa nici tu lui si nici el tie, prin ebay.