| CrisanComis a întrebat:

O vecina a devenit recent văduva (soțul ei a fost într-un accident de mașina fatal), nu are pe nimeni altcineva si nu are la cine apela așa ca m-a întrebat pe mine (vecinul) cum trebuie sa procedeze sa închidă firma decedatului. Ar vrea sa știe anume următoarele:
-cum închide efectiv firma
-cum trece sediul firmei (apartament) cu tot cu serviciile respective(salubritate, apa, curent) de pe Persoana Juridica pe Persoana Fizica.
Ar aprecia foarte mult daca mi-ati putea da etapele in mare, sa i le pot lista si arata si daca implica mersul la notar ar aprecia model cu actele respective (ai crede ca ar avea notarii, dar 99% din cazuri se așteaptă sa vii cu model, de parca ar fi prima data...)

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| eliancodrut a răspuns:

Doamna sa mearga la registrul comertului cu certificatul de deces al sotului, unde va primii sfaturile necesare.

5 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns:

Cand am inceput sa citesc ma gandeam ca e o alta intrebare tampita pusa de un dement care isi face zilnic conturi pe aici.

| MistarGoGu a răspuns:

Sa apeleze la un avocat! După asemenea tragedie nu cred ca ii mai arde de umblatura! Poate apela chiar la juristul / avocatul care se ocupa de problemele juridice ale firmei! El ar trebui sa cunosca cel mai bine situația firmei!

| CrisanComis explică (pentru MistarGoGu):

Firma nu are niciun avocat, pentru ca nu a avut probleme juridice pana acum. Si o zis ca ar prefera sa faca singura tot ce se poate decat sa plateasca un avocat cu ora.

| MistarGoGu a răspuns:

Închiderea firmei implica partea juridică si financiar-contabilă! Depinde daca doamna avea o calitate in firma asociat / administrator!

| CrisanComis explică (pentru MistarGoGu):

Nu avea nicio calitate in firma