| Lorenyk a întrebat:

Pot sa-mi fac un cont in banca daca am 17 ani, fara sa stie parintii? daca da, de ce acte am nevoie pentru a-mi face un cont? cat % primesti dobanda lunar?

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca nu ai 18 ani nu ai nici o sansa, dobanda este in functie de banca unde vrei sa iti faci acest cont.

| Irina a răspuns:

Ai nevoie doar de un buletin, in niciun caz de actele casei dar trebuie sa ai 18 ani impliniti. In ceea ce priveste dobanda difera de la o banca la alta si este anuala. se calculeaza la numarul de zile in care banutii stau in cont si se capitalizeaza la sfarsitul fiecarei luni.

| cristim24 a răspuns:

Nu. Trebuie un imputernicit cu varsta peste 18 ani (parinte sau tutore legal). Dobanda la vedere aprox 1% pe an (doar este cont, nu depozit).

| flysky a răspuns:

La Piraeus Bank, primesti 11% dobanda, acum nu stiu clauzele contractului, fugi pana la banca si vezi care e treaba. Nu cred ca ofera o banca mai mult de 11% dobanda in lei. Nu iti trebuie actul casei din cate stiu eu, nu are de ce sa-ti trebuiasca. Buletinul si atat. Nu faci imprumut in banca, doar depozitezi.

| flysky a răspuns:

Si inca ceva 0% comision de retragere la scadenta. Suma minima :10. 000RON, dobanda : 11%
3000 Euro, dobanda : 4, 25

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NUhappy trebuie sa ai peste 18 ani daca vrei ca sa iti faci cont fara acordul parintilor.Plus ca trebuie sa actul casei. nu poti daca esti minora!
Oricum se primeste putin pe AN! sa nu crezi ca te imbogatestioh go on