| ianis1231231 a întrebat:

Poți sa forezi un puț din care sa iasa apa singura pe un deal care altitudinea de 400m? Sau macar daca forezi putul si nu iese apa singura cam la ce adancime ai da de panza freatica? Ar putea sta apa in put macar la 40m?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Cauta pe net firme care se ocupa de foraje apa, gasesti la balamuc, suni, le spui unde locuiesti, iar ei iti spun ce te intereseaza.Ei au harta cu situatia apei subterane, ca stiu pe unde si la ce adincime, asa iti garanteaza sau nu ca vor sda de apa.

Apa sa iasa singura, poti sa fii si la o mie de metri, conteaza sursa de apa de unde provine.
Dar cei care se ocupa cu foraje nu pot sa iti spuna daca foreaza la 100 de metri sau 2 sute apa va iesi singura.

Dar in general cand forezi la adinci mari, sigur apa poate iesi singura, mai ales daca esti la cimpie sau la deal, poate mai putin la munte.

Apa freatica sau subterana sta la orice inaltime, si la 400 unde stai tu si la o mie, apele de regula cele mai mari vin din munti nu? De acolo izvorasc multe rauri mari.

Cum zic cei care se opcupa de foraje apa, stiu iti pot da un raspuns clar, este apa in zina ta, ar avea debit constant si mare, etc.