| Bunddy a întrebat:

Prietena mea are cont la CEC si are un IBAN pentru cont si un IBAN pentru cardul atasat contului. Daca vreau sa-i trimit niste bani, poit sa-i trimit direct pe iban-ul cardului sau trebuie sa-i trimit in cont?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista IBAN al cardului. Ibanul aparține unui cont. Și banii vor ajunge pe contul al cărui IBAN ai făcut tu tranzacția

| Hammurabi a răspuns (pentru suntserios):

Asta e contul
RO69CECEB00003RON031XXXX

Asta e cardul
RO20CECEC00895672856XXXX

Pot trimite bani direct pe card?

| Hammurabi a răspuns (pentru suntserios):

Asta intreaba el.
Si eu am la fel.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prietena mea are cont la CEC si are un IBAN pentru cont si un IBAN pentru cardul atasat contului. IBAN e unul singur.

| VoidEternal a răspuns:

Nu am mai auzit de iban pentru card. Poate sunt doar eu. Sigur nu te referi la numarul de card? Daca e vorba de cele 12 cifre de pe card, ele nu constituie un iban. Daca acel card e asociat cu contul respectiv, atunci tu daca ii trimiti bani folosind ibanul contului, ea ii va vedea pe card.

| Bunddy explică (pentru VoidEternal):

Are cont principal si cont card. (card asociat contului)
Nu e ca la Raiffeisen unde banii pe care ii ai in cont sunt disponibili si pe card. Ea ca sa aiba bani pe card, trebuie sa mute bani din contul principal in contul de card.
Aia intrebam, daca i se pot vira bani direct in contul de card. (care e un cont ca si contul principal, nu numarul cardului)

| VoidEternal a răspuns (pentru Bunddy):

Aha. Nu știam de treaba asta. Mi se pare un pic mai complicat ca la restul băncilor. Un pas în plus. Eu am la BT și știu că și la BCR e la fel. Cred că cel mai safe e sa suni la un call center și te lămuresc ei.