| Catalin0486 a întrebat:

Profitul unei societati comerciale este in intregime la dispozitia administratorului / actionarilor sau ramne al companiei pentru a fi folosit prin calitatea sa de persoana juridica?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Profitul net al unei firme se repartizeaza dupa cum hotaraste adunarea generala a actionarilor (la societatea pe actiuni si in comandita pe actiuni) sau a asociatilor (la celelalte forme uridice de societate). O parte se poate folosi pentru dezvoltarea societatii si ce ramane pentru repartizarea catre actionari sau asociati (dividendele) sau tot profitul net revine actionarilor/asociatilor. Repet: profitul net se repartizeaza prin hotarare a adunarii generale, administratorii pot face doar propuneri.