| PaulMPIC a întrebat:

pot conduce u tractor daca am categoriile AM, B1 si B? DAU FINDA

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dar numai cu categoria B si daca tractorul se incadreaza in prevederile categoriei B, conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"f) categoria B:
  1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
  2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
  3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"

| casandra12345 a răspuns:

Sunt doua tipuri de tractoare, cel care trage si impinge utilaje si e folosit in agricultura si tractorul rutier, care tracteaza remorci si e folosit pe drumuri publice. Citeste codul rutier de pe http://www.odat.ro ca sa te lamuresti.

| FlorinSL a răspuns:

Salut, posesorul permisului de conducere valabil pentru categoria B are dreptul să conducă tractor rutier, cu masa maximă autorizată de până la 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei greutate maximă autorizată să fie mai mică de 750 kg.