| jogabonito a întrebat:

Sallut tuturor sunt amenintat de o firma de recuperari k ma executa pentru o suma sub 5 mil vechi poate aceaa firma sa te execute silit sau sa poata inputernici un cabinet de avocaturaa rog sa rasp cineva care a trecut prin dasteaa dau vot.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici firma si nici un cabinet de avocatura nu te pot executa silit direct, ei nu au competenta necesara, doar pot cere executarea silita, care se face de executorul judecatoresc, in baza unui inscris investit cu formula executorie - hotarare judecatoreasca irevocabila ori un alt inscris ce se poate investi, cum este actul autentic.
Executarea silita, pentru sume asa mici, se face, de regula, prin poprire pe salariu ori pe conturi din banci sau executare silita mobiliara (obiecte din proprietatea ta).
Parerea mea este sa platesti suma, eventual sa faci o intelegere cu firma de recuperari si sa platesti in rate. In caz contrar s-ar putea sa fii obligat sa platesti mult mai mult, la aceasta suma se pot adauga dobanzi, cheltuieli de judecata si de executare, care pot depasi usor suma. Numai bine!

3 răspunsuri:
| distinct a răspuns:

Da, poate.
De cand e datoria si la cine?

E foarte important pentru ca datoriile dupa 3 ani se prescriu. De ce nu ai mai platit?

| jogabonito explică (pentru distinct):

Datoria e la zapp la internet mobil e pe mamamea dar eu foloseam netuu nu l-am platit k nu lucram si nu avem de undee

| oo3 a răspuns:

Da te pote executa silit[[[ sfatul meu e sa-ti platesti dotoria sa in cel mai rau caz suna la firma la care le datorezi suma respetiva si zile ca le platesti in rate este cel mai ok solutie[pa succes