| BacaCostin a întrebat:

Salut, acum o lună am făcut un contract cu rds pe 2 ani. Pentru un pachet de internet-televiziune-telefon pentru 80 de ron. Problema este că mi-a venit factura și am de plătit 200 și ceva happy. Am mai achiziționat de la ei și o tabletă galaxy tab 3 7.0". Și sincer să fiu, nu sunt prea mulțumit de serviciul lor. Vreau să știu dacă pot închide contractul cu ei și ce fac cu tableta că trebuia să dau 20 de lei pe luni, nu este nici un fel de problemă dar nu cred că o să o primească înapoi și dacă aș rezilia de tot contractul și aș rămâne decât cu tableta de la ei ar fi ok, dar nu cred că se poate... Îmi poate zice cineva ce să fac?

Fundă + vot

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Stiu.du-te la ei si poti rezilia contractul. tableta o dai inapoi, caci o cumparai in rate. daca nu vor caci au cerere tip si nu ti-o vor da, inregistreaza-i si du-te la protectia consumatorului. oricum trebuia sa te gandesti inainte ca nimeni nu-ti da nimic pe degeaba.

| Toi_Alexandru_1998 a răspuns:

Pentru a rezilia contractul in momentul de fata va trabui sa platesti toate lunile de contract pe care le mai ai + o taxa de 100 de euro... asa ca mai bine asteapta sa termini contractul.

| express11 a răspuns (pentru Toi_Alexandru_1998):

Conform legii consumatorului sau desfiintat taxele abuzive, 100 de kk si lunile din contract, daca esti cu plata abonamentului la zi, si vrei sa reziliezi contractul.am al doilea proces castigat cu rcs-rds.am avut noroc ca am pastrat chitanta, adica procesul verba de predare-primire al media box-lui.nenorocitii mi-l bagase-ra la plata.