Întrebare recomandată | cllauddiuu a întrebat:

Refuzare indeplinire sarcini contract.
Salut TPU.
Am semnat un contract cu AKTA pentru cablu si televiziune, mai mult pentru internet, fiind cel mai rapid internet din zona in care ma aflu.
Am fost de acord si eu si firma, contract semnat, stampilat, apoi ma trezesc cu ei in fata casei ca nu imi mai pot baga internet pentru ca trebuie sa monteze doua cutii pe stalpi ca sa ajunga la mine si nu e rentabil pentru ei.
DECI CONTRACT STABILIT PE ADRESA RESPECTIVA SI DUPA CE AU VENIT LA FATA LOCULUI REFUZA?
Ce pot face? Daca e semnat contractul nu ii pot obliga cumva?
E enervanta chestia asta, adica spui da, sigur, avem acoperire, nu e problema, facem. si dupa ca nu se mai poate, dupa contract stabilesc ei ca nu e rentabil sa instaleze doua cutii in plus

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adreseaza-te lor in scris: http://bit.ly/2R8LmWG
Faci un printscreen cand ai completat cererea de pe pagina lor ca sa ai dovada. Apoi daca nu-ti raspund favorabil in 30 zile te poti adresa ANPC: http://bit.ly/2HC2mjW Acolo iti cer si dovada ca te-ai adresat lor. Daca iti trimit ei e-mail e si mai bine. Daca nici asa nu merge te poti adresa unui tribunal.

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la ei, in audienta la seful lor si ii spui asa: daca in termen de doua saptamani nu iti functioneaza instalatia conform contractului, ii actionezi in judecata si le obligi sa faca instalatia, precum vei pretinde si daune morale de la ei.
99% intr-o saptamana vei avea instalatia functionala la tine in casa...
Pentru cei 1% poti porni o actiune de "Obligare de a face" la judecatoria la care adresa apartine.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Bula):

Nu functioneaza. Exista anumiti parametri. iti da in cap cu "tehnica" si nu rezolvi nimic. Nu exista precedent. Nu poti avea castig de cauza in telecomunicatii cum nu poti avea in cazul contractelor de energie sau gaze.

| Bula a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Precedent exista.
Chiar eu am procedat asemanator, chiar cu 2 firme si am avut castig de cauza.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Bula):

Legal? In instanta?
Daca da, dupa cat timp? Si a meritat?

| Bula a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu am ajuns in instanta.
Doar i-am amintit ca le fac reclama gratuita pe internet.
Au trecut 3 zile, am facut o postare, a doua zi au venit vreo 5-6 sa ma rezolve.

La celalta firma, care m-au plimbat cu zaharelul 3 luni, am contractat si am chemat firma concurenta, cu care merg si de atunci (peste 6 ani). Dupa aceea vechea firma a vorbit singur...

| Bondarel99 a răspuns:

Cei care ti-au facut contractul nu stiau de problema asta, cel mai bine ar fi sa mergi si sa il anulezi.
Eu am avut de la AKTA multi ani si era ingrozitor, pica netul la orice adiere de vant si nu numai la mine se intampla asta, primeau reclamatii peste reclamatii de la tot orasul si ii durea undeva, pana la urma toti au plecat de la ei cand si-a deschis cineva firma cu servicii mult mai bune si mult mai ieftine. Esti sigur ca AKTA e cea mai buna varianta? Doar pentru ca scrie undeva ca e mai rapid nu inseamna ca e.

| cllauddiuu explică (pentru Bondarel99):

@Bondarel99
Am de ales intre AKTA si Telekom.
Telekom e ok, nu raman niciodata fara net sau televiziune, absolut niciodata, tv-ul e super, dar netul e varza, adica descarc cu maxim 600kb pe secunda, cel mai scump abonament ajunge la 1-2mb pe secunda si de la AKTA cea mai ieftina optiune de net descarca cu minim 5-6mb pe secunda.
Pentru net voiam sa trec la ei.

| Bondarel99 a răspuns (pentru cllauddiuu):

Ai vazut aceste date doar pe hartie sau ai testat un net de la AKTA? Ca nu trebuie sa ne luam dupa ce scriu ei ca sa se laude.
Mergi la ei si spune-le ca te-au incurcat si poate vin ei cu o solutie.

| cllauddiuu explică (pentru Bondarel99):

Am testat

| MadalinG99 a răspuns:

Nu vreau sa fac hate, AKTA este o firma semi-serioasa uneori cam neserioasa happy. Odata contractul semnat esti liber sa ii actionezi in instanta (ceri si tu daune pentru ca te au tinut incurcat) plus reclamatie la OPC.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Nu poti face nimic pentru a-i obliga. Chiar daca ii dai in judecata este pierdere de timp.
Iti recomand un box de la Vodafone. O cutiuta cu internet nelimitat:

| cllauddiuu explică:

+ ca din cauza promisiunilor lor, de pe contract, mi-am anulat contractul Telekom si acum am ramas fara nimic, din cauza prostiei lor. Inca un motiv in plus. Ma ajuta mai mult motivul asta?

| Fabian2365 a răspuns:

Ghinion