| chity a întrebat:

Am 5 hectare de pamant pe numele meu si as dori sa gasesc o persoana sau o firma care, de exemplu, sa il las sa planteze pe pamantul meu si eu sa il ingrijesc si sa am grija de plantatie, iar el sa preia recolta si sa o vanda sau ce face el cu ea iar profitul sa il impartim, stie cineva cu cine as putea lua legatura sau unde sa caut!? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Afacerea asta, in care A sa vina cu pamantul, B sa planteze (arat si semanat), A sa efectueze toate lucrarile ulterioare (prasile in primul rand, pesticide, ierbicide), dar A se opreste brusc inainte de recoltare, caci recoltarea o face B, tot B asigura recolta in silozuri si o vinde, afacerea asta zic nu exista. Tu nu vezi ca sarcinile sunt distribuite arbitrar? E o aberatie, cere utilaje, munca si capital atat de la A, cat si de la B. Daca acolo unde ai pamantul exista asociatie, il bagi in asociatie, ei iti vor da o suma de bani la hectar, iar ei se ocupa de cultivare si desfacere. Asa are logica, unul pune la dispozitie terenul, celalt capital, munca si management. Daca nu aveti asociatie, inseamna ca cultura mare nu prea merge la voi. Cauta un arendas.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta un arendas, dar profitul nu il impartiti, sa stii de acum.

| Ralukafay a răspuns:

Cauta o asociatie sau un arendas(cumpara pamant).

| teamleader a răspuns:

1) Local cu asociatiile care exista la tine in zona. 2) Prin anunturi in ziarele locale sau pe net-local si national. 3) Si aici era o solutie daca puneai exact anuntul unde este situat pamantul... judet, localitate, etc

| Andreea278 a răspuns:

E cam aiurea si încurcat ce vrei tu sa faci.Mai bine te ocupi doar tu depamant si iei tot profitul.