| nonutdavid a întrebat:

daca as fi detinatoru a circa 5 hectare de pamant arabil. As putea sa fac contract cu vreo firma care sa-mi preia cerealele? Fara ca eu sa am vreo firma deschisa sau asa ceva. Va multumesc astept raspunsuri!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara firma n cred ca poti vinde cerealele altei firme.Eu unul cat am de vanzare vand direct asociatiei din comuna.Adica eu platesc acelei asociatii treieratul, apoi stabilesc cu seful asociatiei cat si cum.Adica din productie opreste treieratul iar apoi cat vreau sa vand imi da un leu la kg.Ce face asociatia mai departe...nu stiu. Poti incerca si tu la fel cu presedintele acelei asociatii care iti pune la dispozitie combina. Platita tot de tine, bineinteles. Asociatiile au contracte sau vand cu un pret mai mare, nu stiu sigur dar asa procedez eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah,acum am vazut ca ai spus,, daca ai fi,, detinator a circa 5 ha. Afla ca agricultura e cam riscanta si pe cont propriu te costa mult lucarile agricole. Pot avea 5 ha dar iti trebuie bani pentru: samanta,arat,discuit,semanat,tratatentru buruieni, tratat pentru daunatori, IRIGAT daca anul e secetos, recoltat. Abia apoi faci bilantul si vezi ce iese. Incearca cu mai putin pamant, max 2 ha si vezi ce iese. IRIGATUL e ...cheia.ca si alte lucrari cum ar fi tratatul.Succes si iti admir vointa.happy

| ImAnonymous a răspuns:

Desigur, este ca si cum tu ai vinde cerealele unui alte persoane...adica vanzare pentru profit si reinnoirea cerealelor(sa le replantezi). Nu iti trebuie firma sa vinzi unei firme cereale.

| nonutdavid explică:

As dori sa stiu cat este subventia la hectarul de pamant arabil?