| cripsontyphoon a întrebat:

Salut am achizitionat un laptop care ulterior s-a stricat. Problema e ca nu ami am garantia ( am pierdut-o ) in schimb am factura. Intrebarea mea este factura poate tine loc de garantie?
dau funda!

7 răspunsuri:
| FoundYouLover a răspuns:

Nu prea cred, dar daca pe langa factura ai si bonul calculatorului si cutia lui poti dovedi ca l-ai luat de la ei si ca ai pierdut garantia.

| cripsontyphoon explică (pentru FoundYouLover):

Am factura si bon fiscal dar am pierdut cutia

| raresandrey a răspuns:

Factura nu tine loc de garantie dar impreuna cu bonul de casa confirmi ca ai cumparat de la cei cu care service-ul au contract astfel poti repara obiectul fara sa platesti. Garantia in sine nu prea are valoare fara factura si bon de casa anexat.

| raresandrey a răspuns:

Nu conteaza, sau vrei sa scimbi obiectul, nu cred ca se poate doar in anumite circumstante.

| cripsontyphoon explică (pentru raresandrey):

Mi-s-a ars hard discul. Aveam ul laptop cu o placa video cam nasoala si ziceam ca daca mi-l inlocuieste sa mai dau ceva bani si sa imi dea unul mai bun

| Lisa01 a răspuns:

Din cate stiu eu fara garantie nu mai poti face nimic. Factura nu tine loc de garantie.

| Elena_Cristiana_1983 a răspuns:

Nu poate tine loc de garantie factura.