| ȚigariExpirate a întrebat:

Am o intrebare legata de un un card din strainatate.
Am fost la lucru in Germania si am deschis un card la postbank. Dupa ce am pornit in tara mi-a venit cardul si a fost restituit. Am inteles ca dupa ce am plecat a mai intrat o suma restanta de bani si nu stiu cum sa ii scot, am incercat sa intru online pe site dar imi cere obligatoriu cele 16 cifre de pe fata cardului pe care nu-l am.
Ce as putea face?
Urmeaza sa merg tot in Germania la lucru dar in alta zona, voi putea sa imi vina cardul in alt oras?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suna la banca ta si cere anularea card-ului tau, explicandu-le situatia.
Cand te duci inapoi in Germania, te vei duce la banca ta si soliciti eliberarea unui nou card.
Pana atunci, banii tai se vor cumula in contul tau.

In mod normal, card-ul si codul PIN se inmaneaza PERSONAL titularului contului, la filiala unde a comandat-o (nicidecum prin terte persoane, posta etc., nesigure).

| Yuoia a răspuns:

Daca te intorci in Germania, poti rezolva problema. Te prezinti la alta filiala a aceleasi Banci si explici situatia. Cu actele de identitate, fireste. Apoi vei cere sa-ti fie livrat cardul la noua adresa/filiala.

| Speranta12 a răspuns:

Trebuie sa suni la banca care ti-a emis cardul si sa-i spui problema. Te vor identifica ei si doar ei iti pot rezolva problema.