| M1h0i a întrebat:

Salut, am o întrebare pentru cineva care face marketing afiliat! Dacă o persoană fizică face 100 de mii de dolari pe an, iar 10 mii de dolari se duc pe promovare pe Facebook, google, Instagram etc, când o să declare veniturile la ANAF o să spună că a făcut 100 de mii sau 90 de mii de dolari?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Platesti impozit doar pe venitul net, respectiv din venitul brut vei scadea cheltuielile facute, bineinteles cele pe care le poti dovedi cu acte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiind persoana fizica trebuie sa declari tot ce castigi.
Ce cheltui pe urma tu tot ca persoana fizica e treaba ta.

| emilllyya a răspuns:

Se declara tot castigul, adics 100 de mii, nu doar profitul.

| M1h0i explică (pentru emilllyya):

Da, am stat și m-am gândit mai bine. oricum tot faci o grămadă de profit și după investești doar din profit și tot este bine!