| Seby1994 a întrebat:

Am o nelamurie: daca am o firma(un srl-d) si nu am activitate pe aceasta, pot sa beneficiez de somaj? mantionez ca anul acesta termin liceul. ce acte i-mi trebuie sa beneficiez de somaj in cazul meu?

1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

Daca ai o firma inregistrata pe numele tau,chiar daca nu ai activitate(chiar daca ai stoc zero),dar nu este radiata, nu poti beneficia de somaj.
Ca sa radiezi firma, iti trebuiesc, multi bani, cred ca in jur de 1500 roni.
Cred,ca ai putea sa treci firma,pe numele cuiva din familie(ar costa mai putin) si apoi,dupa ce termini liceul,sa poti beneficia de somaj.
La somaj,cred ca iti trebuie,CI(copie),diploma de la liceu(copie) si o dovada de la Finante,ca nu ai alte venituri.
Spun "cred", ca nu mai stiu care este legislatia actuala.Dar, astea ar fi "dovezile", ca nu ai venituri si poti beneficia de somaj, dupa ce ai terminat liceul.