| maJhoN a întrebat:

Am un card visa la BT si cineva din Danemarca vrea sa-mi trimita niste bani( sa zicem 100E). Eu am 16 ani si nu pot face chestii cu tranzactii online s.a.m.d.
In fine, deci am cateva nelamuriri:
1. Deci el mi-a spus ca ii trebuie iban, nume si oras. Atat?
2. Pot primi acesti bani, tinand cont ca nu is +18?
3. Daca pot primi el imi va trimite in euro pe card, cand eu voi incerca sa scot banii de la bancomat, acesta imi va converta automat euro in lei?
4. Si daca pot face aceasta tranzactie cam cat timp dureaza?
Multumesc multa si Funda!

Răspuns Câştigător
| RareşTPUro a răspuns:

Salut,

1. Da, numele complet celui care detine cardul.
2. In mod normal cei sub 18 ani nu au un card propriu. Ci si-l fac prin intermediul unui parinte cu numele parintelui.
3. Da
4. Imediat cand ii trimit cei de la banca respectiva, deja ii ai pe card.

| maJhoN explică (pentru RareşTPUro):

Dar la intreabarea 2, cu un parinte am facut cardul bineinteles, dar eu zic am voie sa primesc acesti bani daca nu sunt major?
A da si inca o chestie el poate sa imi trimita in euro, ca am inteles ca e o chestie cu valuta ca iti trebuie alt card si alte din astea. Poti sa-explici putin?

| RareşTPUro a răspuns (pentru maJhoN):

Ii spui persoanei respective sa ii spuna numele mamei sau al tatalui (cine te-a ajutat sa iti faci card, pe ce nume este trecut cardul). Tu nu ai voie sa primesti cat timp nu detii tu cardul.

In legatura cu sistemul valutar, nu stiu exact. Dar mergi la Banca Transilvania si intreaba-i pe ei despre transferul acesta din euro in lei, ca iti vor raspunde mai concret cum trebuie sa faci si ce trebuie sa faci si nu te va costa.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a primi euro pe card ai nevoie de un card in euro.
In schimb poate sa-ti trimita prin transfer rapid, de ex. prin MoneyGram sau Western Union si poti sa-i ridici de la banca.