| mleonte81 a întrebat:

Trebuie sa scot niste bani cu un card Visa de la un bancomat si nu am habar cum sa procedez deoarece am auzit ca e posibil sa-ti inghita cardul sau banii, daca sovaiesti prea mult la bancomat.
Deci eu trebuie sa scot euro.

Imi explica cineva pe romaneste {nu link} cum sa procedez sa nu ma trezesc cu cardul inghitit!? ..adica ce butoane exact apas, ca nu vreau sa risc...

12 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Cardul va fi reținut NUMAI în următoarele situații:
-Este expirat(vezi pe card la data de expirare a acestuia)
-Ai introdus greșit de 3 ori PIN-ul(acel cod din 4-8 cifre ce trebuie să-l știi doar tu
În rest bancomatu nu-ți va reține cardul
Euro nu poți scoate de la bancomatele din România, dar în schimb poți scoate lei si apoi să-i convertești în €-roi.
La orice ATM prima dată se selectează limba pe română(de exemplu), apoi se introduce PIN-ul cardului, apoi se selectează operația de făcut, în cazul tău Retragere numerar(știind precis că ai sold disponibil pe card, interograrea de sold nu este posibila numai la banca la care ai card-ul, la alte bănci nu funcționează).Vei avea acolo mai multe sume preselectate, și de asemenea o opțiune de unde să poți introduce o suma personalizată de retragere numerar.Eu prefer să folosesc „Altă sumă".Se confirmă tranzacția cu Ok și recomand să folosești „fără chitanță" și voila ai banii.Succes

| Bybanu a răspuns:

Bagi cardul, alegi limba Romana, bagi pinul, iti apare sa alegi suma sau poti opta sa scrii tu suma [suma rotunda, nu cu alte 1 leu si 2 bani, doar 5, 10, 15, 20 etc.], apoi dai enter, alegi daca vrei cu chitanta sau nu [chitanta costa] si gata. Iese cardul primul, apoi ies bani! [si chitanta in caz ca o alegi]

mai departe sti ce faci cu banii laughing

| alessia5158 a răspuns:

In cazul majoritatii bancilor, daca apelezi la un bancomat, se va elibera echivalentul in lei al valutei.
Daca ai un cont in euro atasat cardului, atunci poti retrage numerarul in euro numai de la ghiseul bancii emitente(nu de la bancomatul bancii!).

regis
| regis a răspuns:

Nu risti nimic. Daca te descurci pe computer te descurci si la bancomat. Si nu e neaparat sa iti dea lei, cum sar in sus uniii pe aici, bancomatele de ING de exemplu iti dau posibilitatea sa scoti si euro, ba chiar si sa depui.
Nu trebuie decat sa stii codul PIN, introduci cardul conform instructiunilor de pe bancomat si urmezi pasii indicati pe ecran, selectand optiunile pe care le doresti.

| alessia5158 a răspuns (pentru regis):

Afirmatia ta, cum ca : "bancomatele de ING de exemplu iti dau posibilitatea sa scoti si euro, ba chiar si sa depui" este APLICABILA, in exclusivitate, numai detinatorilor de carduri ING Bank--- vezi confirmarea :https://www.ing.ro/......-euro.html

| regis a răspuns (pentru alessia5158):

Am spus eu altfel? Am dat un exemplu de bancomate care lucreaza si cu euro, pentru ca unii destepti ati sarit de kur in sus ca nu se poate numai la ghiseu, nu se poate numai in moneda nationala etc. Uite ca se poate si in euro, cel putin la una dintre banci.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cardul poate fi blocat doar daca introduci pinul gresit de 3 ori.
Atat timp cat stii sa citesti, pasii sunt usor de parcurs.
Daca ai buletin si cardul este pe n umele tau, te poti adresa direct la banca.
Daca nu, te poti ruga de un amic sa te ajute.
O zi bunahappy

| Andreyt112 a răspuns (pentru caramela):

Merge si cu copia de pe buletin?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cardul iti ramane blocat doar daca este o problema cu bancomatul. nu putem sa iti spunem ce si cum sa apesi ca fiecare bancomat functioneaza oarecum diferit. atat timp cat citesti intructiunile o sa te descuri. Iar euro poti scoate doar de la bancomate speciale daca ai un cont in euro

| K0sti a răspuns:

Cum sa scoti nene euro?
Care ti-e moneda nationala?

| mleonte81 explică:

Cardul Visa e atasat unui cont in euro.Deci eu pot scoate de la bancomat bani doar ca imi da lei, adica schimba ei automat raportat la valoare?

| alessia5158 a răspuns (pentru mleonte81):

Nu spui daca contul si cardul sunt pe numele tau. Daca contul in valuta(euro) este pe numele tau, poti ridica numerarul in euro numai de la ghiseul bancii la care ai deschis acel cont--- bancomatul bancii respective nu-ti va da euro, ci lei! Exceptie face doar bancomatele in euro ale bancii ING cu conditia sa ai cont si card INGBANK.