| dutuboss123 a întrebat:

Salut,as dori sa iau un credit rapid de la VivaCredit, însa am mici nelămuriri. Din ce am citit dacă sunt client nou, voi avea o dobânda de 0%, insa dacă ești client vechi 1.2%. Nu prea am înțeles faptul ca dacă iau un credit rapid de 3000 de lei și sunt client nou și am 0% dobânda voi rambursa doar 3000 înapoi fără alte costuri? Pe lângă asta am mai văzut la ei ca DAE pentru aceste credit rapid e 4084%. Poate cineva sa ma lămurească sau a avut tangente cu ei? Mi se pare un lucru ok dacă îl gândești cu cap și îți oferă și aces lucru de a avea o luna fără dobânda

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Am luat eu de la viva credit, dar am rambursat toți banii în 30 de zile ca să am dobândă zero. Dacă vrei credit cu dobândă mică, alege orice bancă și evită ifnurile. La bănci ai DAE de 15-20%, față de 5000% la ifnuri.

| dutuboss123 explică (pentru Frank51):

Îmi poți spune și cum ai rambursat banii? Ți se iau direct din cont sau vorbești cu ei înainte pentru depunere într un cont?

| Frank51 a răspuns (pentru dutuboss123):

Banii ți se dau în orice cont dorești.
Banii se rambursează în contul specificat, sau faci plata online la ei pe site.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Dobânda este de 1.2%/zi și se aplică DOAR la suma pe care o utilizezi. Dacă ești la primul credit, ai 0.0% dobândă în primele 30 zile."

asta cu 0% dobanda pentru clienti noi e valabila doar 1 luna pe urma te usuca...1.2% pe zi

Atentie MARE. Ore IFN au niste dobanzi exorbitante si nu ar trebui sa iei bani de la ei cand exista banci.

| relian a răspuns:

Daca au oferta aia pentru clienti noi, inseam na ca asa este.Dar ai un termen in care trebuie sa rambursezi banii, nu o lalai asa ani de zile.

Deci, daca iei 3 mii, apoi o sai dai inapoi in termenul din contract, atunci nu vei plati dobinda.In cit timp trebuie sa rambursezi banii, fara sa platesti dobinda, aia tu trebuie sa intrebi la acea banca.
Poate sa fie 1 an, mai mult nu stiu, sau poate fi mai putin, depinde de fiecare banca.

La mine la banca, daca imprumutam cash zero dobinda, trebuie sai platesc intr-un an, daca depasesti te baga la dobinda mare.

DAE este suma totala, deci cu tot cu dobinda ce tu trebuie sa o platesti. Banui ca la fel, ai o perioada la suma asta, daca te intinzi mai mult o sa fie mai mare.
Oricum trebuie sa intrebi pe ei chestiile astea, este mai bine sa stii direct de la sursa cum sta treaba.

Asa si pana la urma este fara dobinda sau e cu dobinda? Am vazut spui ti se pare ok daca iti da o luna fara dobinda laughing ai zis initial ca dobinda este zero, ori este 0 % ori platesti? Ori ai pus 2 intrebari diferite, una clinet nou, alta client vechi?

In orice caz trebuie sa intrebi in cit timp trebuie sa rambursezi banii, atit pentru 0% cit si pentru suma ce arti tu aia 4 mii si.

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianUrsut a răspuns:

Este exact asa cum ai inteles. Daca rambursezi banii in maxim o luna de zile si este pentru prima data cand ai facut credit la ei, da, vei avea dobanda 0.

Daca intarzii cu plata, atunci platesti taxa penalizatoare de 1, 2% pe zi din suma imprumutata incepand cu ziua 31 de la primirea imprumutului.

Astfel, daca ai luat 3000 Lei, din ziua nr 31 incepi sa platesti cate 36 Lei pe zi penalitati pana vei putea inapoia toata suma + dobanda cumulata.

Gasesti aici mai multe pareri despre Viva Credit: https://www.creditrapidfaraanaf.ro/viva-credit/