| Andrei_Balint_1998 a întrebat:

Salut,cât m-ar costa sa deschid o afacere prin care sa pot vinde amvelope, jenti și tot ce tine de mașina.De câți bani as avea nevoie de început, vreau o suma. Locuiesc in Cluj.

2 răspunsuri:
| cristinel375 a răspuns:

Avand in vedere ca piesele sunt sunt scumpe, mai ales la masinile noi iti trebuies ceva bani seriosi. Poti pur si simplu sa iti calculezi cate piese am pentru inceputlove struck anvelope, x tobe, x jenti si tot asa.Calculezi cate ai vrea sa ai pentru inceput si pretul fiecaruia in parte, faci asa in mare,
Pe langa asta iti trebuiesc avizele pestru deschidere. Poti merge la consiliul judetean din Cluj si sa intrebi in mare cam cat te-ar ajunge.
Dupa parerea mea, ca sa-ti deschizi o asemenea afacere, pentru inceput ai nevoie intre 30.000 si 50.000 de euro.
Sper ca ti-am fost cat de cat de folos.

| DanyUzZy a răspuns:

Nu îți trebuie chiar atât de mult pentru început (știu din propia experiența), in primul rând îți trebuie câteva piese pe stoc având in vedere ca tu vrei sa vinzi tot ce tine de o mașina și tu vei face parteneriat cu o firma care se ocupa cu vinderea acestora, o sa ai un program in care poți caută toate piesele care exista și acolo ai doua opțiuni: sa arați prețul cu adaosul tău (folosești acest mod doar când arați la cumpărător ca prețul este real și nu îl înșeli) și celălalt mod in care îți arată prețul real al produsului. După este foarte simplu, cumpărătorul îți da banii și piesa este livrata in maxim 6 ore (depinde și de ce parteneriat faci) apoi tu rămâi cu adaosul.