| SanduStoica123Sandu a întrebat:

Salut, daca am un teren cu cateva hectare si fac vin si il vand imi trebuie firma ca sa il pot vinde?
Astept raspunsuri amanuntite!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" SanduStoica123Sandu:... un teren cu cateva hectare, si fac vin si il vand imi trebuie firma"

Să vinzi hectarele, o faci ca persoană fizică deci fără firmă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai nevoie de firmă și când îl faci. Nu poți să îl faci-produci fără autorizație, ca să îl poți vinde.

| relian a răspuns:

Sa faci vin trebuie sa plantezi hectarele alea cu vita de vie, vinul nu creste in pamaint laughing.
Sa ai vita de vie nu e nevoie de firma.Sa vinzi struguri, nu ai nevoie de firma.
DAR sa vinzi vin, adica bauturi alcoolice, acolo treaba sta altfel, trebuie firma, asta daca vorbesti de tone de vin, nu faci tu 2-3 butoaie si le vinzi la vecini, sau in jur, acolo nu-ti trebuie firma.

Amanunte? Cauta ce spune legea referitoare la producerea si vinzarea bauturilor alcoolice si o sa afli ce te intereseaza.

| relian a răspuns:

Ce pot sa spun, no sa faci mare lucru cu intentia ta, adica sa cultivi vita de vie si sa faci vin.Vin e peste tot, nu te poti compara tu cu marii producatori, deci o sa dai rapid faliment.

Daca tot ai hectarele alea si vrei vita de vie, atunci baga struguri de masa, acolo nu ai nevoie de firma, vinzi strugurii, daca faci ceva de calitate, dupa recolatare ai si scapat de ei.

Vezi si tu ce se vinde prin comert, numa struguri naspa, nimic bun, asa ca daca tu vii cu ceva de calitate, ma refer la soiuri de alea vechi, atunci sigur vei putea sa vinzi si sa faci bani.
Vinuri sunt si tocmai din America de Sud si f ieftine, au invatata aia piata.
Struguri de calitate rar gasesti, eu asa cred, ca de pui Muscat de Hamburg, Afuz Ali, Italia si Cardinal o sa faci treaba buna, asta daca te pricepi.

| Cherciumihai a răspuns:

Da, pentru a vinde vinul pe scară comercială, este recomandat să înființezi o firmă și să obții toate autorizațiile și licențele necesare în domeniul producției și vânzării de băuturi alcoolice. Consultă legislația locală și adresează-te autorităților competente pentru a obține informații specifice privind înființarea și operarea unei afaceri în industria vinicolă.

| KarlaSimion a răspuns:

Nu. Iti trebuie cadastru.