| Geomire a întrebat:

Salut. Sunt o mămică ce dorește să lucreze de acasă. Știți cumva unde pot cauta un loc de munca gen operator call centre de acasă? Am cautat pe olx, etc dar am găsit numai anunțuri care nu îmi dau posibilitatea de a lucra de acasă de pe calculator. Sau dacă știți unde sa caut un job care sa îmi dea posibilitatea de a lucra de acasă. Am o pitica de 1 an jumate și chiar îmi doresc sa produc și eu ceva. Vremuri grele etc., nu doresc job-uri gen Oriflame, Farmasi etc, e plin Facebook-ul de ele. Mulțumesc

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De fel in ro nu se practica asa mult munca de acasa, cine o face are studii superioare sau e bagat pe fir

| Violleta2022 a răspuns:

Site-uri profesionale pentru experti IT, programatori, experti contabili vorbitori de engleza pe:
www.freelancer.com
www.upwork.com

| Violleta2022 a răspuns:

La call center cred ca nu te accepta, pentru ca urla copilul cand tu esti pe telefon cu clientul si nu poti sa inchizi telefonul si nici sa potolesti copilul.
Pentru tine, call center este un mare NU-NU din aceasta cauza!

Am un angajat care a facut serviciu tehnic cu clientii pe telefon in perioada covidului, fiind nevoit sa stea izolat in casa si s-a intamplat de cateva ori sa intre peste el copilul sis a strige la el, sa urle sau sa tipe. Ni s-au plans clientii si a trebuit sa-l informam ca renuntam la el din acest motiv, sau se duce intr-o camera unde nu se aude copilul DELOC.
Dupa cum vezi, un call center nu este un job pentru tine si copilul.
Tie iti trebuie ceva unde nu stai pe telefon si unde lucrezi cu mainile, ceva de facut ceva acasa: impletit, tricotat, confectionat.

| Geomire explică (pentru Violleta2022):

Da, m-am gândit și eu ca nu e o opțiune prea buna, sincer. Mai ales ca fetița mea sta lipita de mine ca un scai toată ziua? o sa ma uit puțin pe site-urile date de dvs. Mulțumesc frumos

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca stii engleza poti sa gasesti job-uri din alte tari gen customer suport, sunt multe site-uri unde poti sa cauti. Dar nu iti imagina ca daca e job remote poti sa-ti faci programul cum vrei tu, tot trebuie sa il respecti. Daca vrei program flexibil ori te bagi la oriflame, farmasi etc si castigi 2 lei ori esti foarte desteapta si lucrezi in it sau traduceri, ceva de genul.
Dar sa stii ca am vazut anunturi din Romania cu job-uri remote, majoritatea presupuneau sa stii o limba straina. Uita-te pe grupurile de job-uri de pe Facebook

| mastadont a răspuns:

Depinde în mare măsură de ce studii ai, joburi s-ar găsi remote, dar majoritatea necesită un nivel avansat al limbii engleze.
Poți încerca să faci transcrieri, eu mai fac un ban în plus când îmi permite timpul pe www.workshop.castingwords.com în afară de traducerile care îmi ocupă majoritatea timpului, ai putea încerca și cu așa ceva dar îți trebuie studii superioare cu care să dovedești că poți face față nivelului de lucru.
Pe site-ul de transcrieri de mai sus însă e destul de simplu de intrat, nu îți trebuie test de intrare după câte țin minte însă îți recomand să citești cu atenție toate ghidurile și să le respecți cu strictețe pentru că cei care se ocupă cu controlul calității sunt foarte stricți și la 2 sau 3 joburi greșite ești suspendat/ă definitiv de pe site.

| Geomire explică (pentru mastadont):

Mulțumesc frumos. Limba engleză o stăpânesc foarte bine, din fericire. O să mă uit puțin pe site sa vad despre ce e vorba. Mulțumesc mult?

| haileewatson a răspuns:

Linkedin, ejobs, best jobs, hipo.

| Antopuff a răspuns:

Ejobs, Bestjobs

| geesh a răspuns:

Fiverr / Upwork / Peopleperhour si mai sunt multe altele unde poti gasi joburi online full time sau part time sau project based.