| Stefen3 a întrebat:

Salut TPU, acum 2 săptămâni am fost abordat de o doamna cu un copil ca cică are nevoie urgent de 300 de lei iar eu i-am oferit 200 și cică mi-i da înapoi. Mi-a cerut și numărul chiar părea de încredere spunând ca o sa mi-i înapoieze când ii vine salariu. Oare mai sunt șanse sa-i primesc înapoi? Dacă nu ce sa fac are rost sa depun plângere? Dau funda

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa depui plangere ca ce? ca i-ai dat banii de bunavoie?

| sierra1 a răspuns:

"eu i am oferit 200 ...are rost sa depun plângere?"

stai să ne ințelegem: ti-a cerut, i-ai dat. Nu ți-a băgat mâna in buzunar așa că de ce te-ai inflama cu depuneri de plângeri că... ce?

| Stefen3 explică (pentru sierra1):

Nu mi-a băgat mana în buzunar dar m-a șantajat emoțional având un copil mic spunând ca pentru el sunt banii, ca ii trebuiesc niste medicamente și ca bărbatu ei a lăsat o, infine...

| Stefen3 explică (pentru sierra1):

Dacă ar fi într-adevăr dupa cum a spus ea nu m as mai zbate, m-as bucura chiar ca am ajutat dar acum ma gândesc ca asa face la mai multa lume și se folosește de copil ca să pice lumea mai ușor în capcana

| Fatamuntilor a răspuns:

Ii poti trece la pierderi
nu stiu ar cere bani de la necunoscuti, care culmea e si primesc. Femeia stie ca in general oamenii sunt mai sensibili cand e vorba de copiii.Imprumurile in general se fac de la rude sau persoane cunoscute.
Urmareste totusi zona in care era acea femeie, e posibil sa abordeze si alte persoane,

| Hyperion7 a răspuns:

Banii nu cred că îi mai vezi, plângere ar fi bine sa faci, nu neapărat să recuperezi prejudiciul, cat sa alertezi autoritățile să ia măsuri.

| Lukasssz a răspuns:

Îmi pare rău să aud despre situația ta. În astfel de cazuri, este întotdeauna important să fii precaut și să te gândești de două ori înainte de a acorda sume de bani sau de a oferi date personale. Dacă persoana respectivă nu ți-a returnat suma promisă și contactul cu ea s-a pierdut, poți lua în considerare următoarele acțiuni:
Poți încerca să o contactezi din nou pentru a clarifica situația și pentru a-ți recupera banii.
Dacă nu primești un răspuns sau refuz, poți evalua posibilitatea de a face o plângere la poliție. Este important să ai dovezi sau înregistrări ale întâlnirii și acordului verbal.
Poți solicita sfatul unui avocat pentru a te ajuta în strângerea de probe și în gestionarea situației.
În viitor, fii atent la astfel de solicitări și fii precaut în acordarea de sume de bani sau de detalii personale către persoane necunoscute.
Sper că situația se va rezolva în favoarea ta și îți doresc mult succes în recuperarea sumei pierdute.