| Anonim18363726 a întrebat:

Salut TPU, am 17 ani și lucrez ca ospătar într un hotel în Bucuresti salariul este de 3000 de lei net fără bonuri de masa, norma mea de ore este de 166 de ore pe luna iar pe luna august am făcut 216 ore 50 de ore suplimentare aici duc lipsa de personal.Pe 31 august când s-a discutat pontajul și au văzut ca am 50 de ore suplimentare și trebuie plătite ca în contract 1, 75 mai mult nu vor sa îmi plătească orele suplimentare ba chiar mi s-a zis ca pot sa îmi d au și demisia ca orele suplimentare nu se plătesc ca nu are firma vânzări pe luna respectiva(țin sa precizez ca firma este una foarte mare cu o valoare de peste 500 de milioane de euro)
Ce pot face în aceasta privința ca să mi s e poată plății orele suplimentare conform contractului semnat? Ma poate ajuta cineva?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa faci sesizare / reclamatie la Camera de Munca din Orasul tau.
Au obligatia sa te plateasca pentru toate orele suplimentare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Reclamație la ITM

| anonim3248 a răspuns:

Nu poți face nimic dacă firma e pe pierdere.

| Sistemulxxl a răspuns:

Mergi la itm, ministerul muncii si reclama. Sa ai dovezi.
Ptr inceput fa cerere scrisa la firma si solicita plata. Cu raspuns sau doar nr de inregistrare fa reclamatie.