| anonim_4396 a întrebat:

daca eu am bani pe paypal sau pe alta aplicatie, cum pot sa scot bani fara card? Sau exista vreo metoda?

Răspuns Câştigător
| Jakye a răspuns:

Salut,

Pe PayPal ai 2 opțiuni:
» Îi transferi pe card.
» Îi cheltui online.
Cât despre alte aplicații, depinde de aplicație.

| Sugeticarasu a răspuns (pentru Jakye):

Deci nu am cum sa scot bani daca nu am card?(am dat ex paypal)(ma gandeam ca poate mai exista o metoda in afara de card)

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Poti cere sa iti trimita cec, este mai ieftin asa.La PayPal daca vrei sa scoti banii e mai ieftin sa trimita ei cec decat sai transferi intr-un cont,cel putin unde locuiesc eu asa este.

Cand ceri sa scotii banii de la PayPal ai acolo optiuni, alege cec si aia e tot, ei iti trimit cec.
Acum nu stiu cum sta treaba cu cecurile in RO adica cum, ori cat te taxeaza o banca sa iti dea banii pe acel cec, asta trebuie sa intrebi tu.Dar daca nu ai cont la o banca, cam asta ar fi singura posibilitate sa scoti acei bani.

| Sugeticarasu a răspuns (pentru relian):

Multumesc!

| Sugeticarasu a răspuns (pentru relian):

Da ce este mai exact cecul ala?

| relian a răspuns (pentru Sugeticarasu):

Tu nu stii cei ala un cec?laughing e un cec,asa cum ai cont la o banca, aia iti dau cecuri, nu doara card, deci este o forma de plata.
Iti trimit aia cecu, tu mergi cu el la orice banca si ridici suma scrisa pe acel cec, aia e tot.
Naspa daca nu stii cei ala un cec.Doar ca de mergi la banca si tu nu ai cont la nici o banca, pentru ca iti face banca X tranzactia iti ia un comision acolo, 3-5 lei, zic si eu 5 dolari habar nu am,dar se ia un comision.

Si daca ai avea cont si transferi de la Paypal spre contul tau tot iti percep aia un comision.
Daca ai cont la o banca si mergi la banca aia cu cecul,atunci aia nu-ti iau comision,sau cel putin asa ar trebui,dar depinde de banca de tara etc.
Eu nu-s in RO sa stiu exact cum functioneaza bancile pe acolo,dar daca ai un cec sigur poti scoate banii respectivi de la orice banca.
Cam asa sta treaba.
Deci cecu este o bucata de hartie,ce sa fie altceva laughing un bilet sau zii cum vrei de la Paypal, pe care scrie suma de bani si catre cine este data acea suma de bani, adica catre tine.
Tu cu un act de identitate, mergi la o banca dai cecu, dai actu, aia iti dau banu si ai terminat lucrarea.