| Lawerence a întrebat:

Salut TPU!

Doresc să îmi deschid un cont bancar, să am un card al meu pentru salariu, plăti online etc.
Acum nu știu la ce bancă să fac lucrul acesta.

Mă puteți ajuta? Din punctul vostru de vedere, unde este cel mai ok? Unde nu ați întâmpinat probleme?

Mulțumesc anticipat!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ing.

| Violleta2022 a răspuns:

La banca care este cea mai apropiata de casa ta, ca sa-ti vina foarte usor sa intri si sa faci operatiuni, cand ai nevoie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

BT sau ING

| doctorandus a răspuns:

Un sfat: nu-ti face card de credit, deoarece dobanda la platit inapoi este foarte mare si de la 1000 RON datorie te trezesti in cativa ani cu 30000 Euro datorie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In momentul asta, cam toti sunt niste hoti sinistri. Pentru cashback-uri si alte nebunii, ING ar fi ok. Totusi, mare atentie daca faci cumparaturi online din afara sau mergi in concediu prin strainatate, ai nevoie musai de un Revolut/Cu|-\/e/Monese, pentru ca rata de schimb la ING e hotie pe fata.

| dinaprilie a răspuns:

Ing

| Nouvel a răspuns:

Poti sa faci oriunde. Dar cred ca cei de la contabilitate prefera sa va aiba pe toti la aceeasi Banca. Sa nu faca multe acte si drumuri. Intreaba-i cu ce Banca lucreaza pentru salarii.

| suntserios a răspuns (pentru Nouvel):

Drumuri? Suntem in 2021, operațiunile bancare se fac online.

| Nouvel a răspuns (pentru suntserios):

Baietas, actele se duc inca "cu drumuri".
Daca nu lucrezi in domeniu si nu stii cum se procedeaza, abtine-te de la comentarii stupide.

| suntserios a răspuns (pentru Nouvel):

Nu tu erai ala care nici curierul nu stiai sa il folosesti? Acum esti arogant si le știi pe toate. Ia zi baietas ce drumuri faci tu la banca pentri angajatii tai?